MENU
Menu

Zdravie Keď nefungujú, je zle. Viete o orgánoch, ktoré takmer každý človek ignoruje?

Niektorými časťami nášho tela sa zaoberáme častejšie ako inými. Neznamená to však, že sú menej dôležité alebo menej zaujímavé. Existuje množstvo orgánov, ktoré stoja v tieni mozgu, srdca či pľúc, no keby sme ich nemali, nefungovali by ani tie, ktoré stoja v centre pozornosti.

Keď nefungujú, je zle. Viete o orgánoch, ktoré takmer každý človek ignoruje?
Cerebrospinálny mok (CSF)
CSF je čistá bezfarebná tekutina, ktorá primárne zabezpečuje filtráciu krvi. Zaisťuje stabilný vnútrolebečný tlak, chráni pred mechanickými nárazmi, podporuje reguláciu vody a elektrolytov, zabezpečuje fungovanie procesu výmeny medzi mozgom a krvou, udržiava homeostázu. Zároveň odvádza prebytočné a neželané látky do cievneho krvného systému. Vzniká v komorách hlboko v mozgu a cirkuluje okolo mozgu a miechy. Lekári z nej vedia odobrať vzorku prostredníctvom bedrovej punkcie, keď napichnú ihlou miechu. Z moku dokážu identifikovať rôzne typy infekcií alebo mozgových ochorení.

Kosti vzácnejšie ako zlato. Takto prekvital obchod s nimi

Maternica
Najpozoruhodnejšia na maternici je jej schopnosť rozšíriť sa z veľkosti približne ženskej päste na veľkosť, ktorá pojme dieťa, placentu a plodovú tekutinu. Svalová funkcia maternice je jedinečná, svalové vlákna totiž dokážu niekoľkonásobne zväčšiť svoj objem, čo je dôležité počas tehotenstva pri raste plodu. Pri pôrode sa svalovina rytmicky sťahuje, čo vedie k vypudeniu plodu z tela. Po pôrode, keď sa oddelí placenta od vnútornej steny maternice, hrozí riziko krvácania, a práve vtedy žene samotná maternica zachráni život! Keby ste krvácali napríklad z nohy, potrebovali by ste vyvinúť silný tlak, aby ste krvácanie zastavili. Maternica to však urobí za vás. Hneď po pôrode dôjde vplyvom hormónov k intenzívnym kontrakciám, ktoré prispejú k stlačeniu ciev a ich uzavretiu.

Ľudia, ktorí majú tie najzvláštnejšie pohlavné orgány

Bránica
Bránica alebo diafragma je plochý kupolovitý sval, ktorý oddeľuje brušnú a hrudnú dutinu. Jej prítomnosť v organizme je nenahraditeľná, pretože sa zúčastňuje na mnohých telesných činnostiach ako je napríklad zvracanie, močenie, kašľanie, smrkanie, smiech, sťahy pri pôrode alebo pri defekácii. Má veľký význam pri samotnom dýchaní, pretože práve tento sval sa pri ňom zapája najviac. Úlohu plní aj pri čkaní, ktoré je vlastne mimovoľným svalovým kŕčom sprevádzaným typickým zvukovým prejavom. Zväčša sa spustí, keď nával vzduchu podráždi nervy vedúce k bránici. Čkanie spôsobujú opakované kontrakcie svaloviny bránice a pomocných dýchacích svalov. Sprievodný zvuk spôsobuje prúd vzduchu, ktorý naráža na hlasivky pri každom trhnutí bránice.

Najdrahšie časti ľudského tela, aké sa kedy predali na dražbách

Epiglotis
V tomto prípade ide o chlopňu, ktorá uzatvára vrchol priedušnice, čím zabraňuje tomu, aby potraviny prechádzali do priedušnice a následne do pľúc. Keďže priedušnica sa nachádza v prednej časti pažeráka, preto pri každom prehltnutí hrozí, že tekutina alebo jedlo skončia v pľúcach, nie v žalúdku. Keby hrtanová príchlopka nefungovala, udusíme sa potravou.

FOTO: Nechutný objav. Muž našiel sto zdeformovaných mozgov

Koža
Vedeli ste, že koža je najväčší telesný orgán? Zároveň má niekoľko nenahraditeľných funkcií, z ktorých, ak čo i len jedna zlyhá, je s nami zle. Pokožka predstavuje bariéru proti fyzikálnym, tepelným, chemickým a radiačným potenciálnym zdrojom traumy. Reguluje teplotu tela, udržiava rovnováhu tekutín a elektrolytov v tele, je imunologickou bariérou proti infekciám a alergickým spúšťačom. Plní metabolickú funkciu ohľadom produkcie vitamínu D a funguje tiež ako dôležitý senzorický orgán snímajúci teplo, chlad, svetlo, pevný tlak, bolesť a vibrácie.

DISKUSIA
29.5. 2018 22:00
Diskusia