Posledné tri mesiace trpí Riley Hornerová z amerického štátu Illinois zvláštnou poruchou. Ráno sa zobudí a myslí si, že je 11. jún 2019. A aby toho nebolo málo, pamäť sa jej resetuje nielen v noci, ale aj počas dňa. Nespomína si na veci, ktoré denne robí, ani na ľudí, ktorých sretáva.

Každých pár hodín sa jej resetuje pamäť, lekári i rodičia sú zúfalí
Problémy dievčaťa začali v momente, keď ho nechtiac kopol do hlavy tínedžer na hudobnom festivale. Mladíka práve držal dav nad hlavou a Riley bola v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Sanitka ju odviezla do nemocnice, kde jej lekári diagnostikovali ľahký otras mozgu a poslali ju domov s barlami. Testy neukázali krvácanie do mozgu, nádor ani nič iné, čo by sa vymykalo z normál. Riley a jej rodina však čoskoro zistili, že čosi nie je v poriadku. Zdalo sa, ako mozog dievčaťa uviazol v jednom bode a odmietal uchovávať nové spomienky. Navyše sa k bizarnej poruche pridružili aj záchvaty.

Sans Forgetica: Písmo, ktoré vám vylepší pamäť

„Nedokážem si nič zapamätať a som vystrašená," priznala sa Riley v rozhovore. „Nebudem si pamätať ani na to, že som sa s vami rozprávala. Na dverách izby mi visí kalendár a vidím, že je september, len tomu neviem uveriť a som zmätená."

Symptómy, ktoré Riley vykazuje, uvádzajú do pomykova nielen jej rodičov, ale i lekárov. Neodkážu totiž povedať, čo sa vlastne s tínedžerkou deje. Matka dievčaťa tvrdí, že podľa pôvodných vyjadrení doktorov sa mal stav jej dcéry zlepšiť. Uplynuli však už tri mesiace a Riley je na tom rovnako.

Chodiaci Google: Chlapec má IQ 130 a neskutočnú pamäť

Dievča bojuje s každodennými činnosťami, ktoré jej rovesníci zvládajú takpovediac automaticky. V diári má napríklad zapísané aj to, ktorá je jej školská skrinka a ako sa dostane do triedy. Do školy chodí prakticky zbytočne, nepamätá si z učiva absolútne nič. Dokonca si nespomína ani tragickú smrť jej strýka.

Neuveriteľná schopnosť: žena si pamätá každý detail života už od kolísky

Rodičia sú zúfalí a boja sa, že stav jej dcéry, ktorý pripomína scenár z filmu 50-krát a stále po prvý raz, sa nezlepší už nikdy. Na druhej strane je však možné aj to, že podobne ako bežná krátkodobá strata pamäti (amnézia) jednoducho odznie zo dňa na deň.