MENU
Menu

Zdravie Kalifornský prízrak: Sériový vrah, ktorý uniká takmer 40 rokov

Vyšetrovatelia z Danville v Kalifornii boli v závere roka 1978 zúfalí. V priebehu posledných rokov riešili 42 prípadov napadnutí, pri ktorých došlo k niekoľkým vraždám a znásilneniam. K dispozícii mali iba všeobecný identikit, ktorý upravovali vždy po výpovedi ďalšej obete. Na základe neho však mohol byť útočníkom ktokoľvek.

Kalifornský prízrak: Sériový vrah, ktorý uniká takmer 40 rokov
Prvá stopa
9. decembra 1978 vyšetrovatelia narazili na záhadnú stopu. V blízkosti miesta posledného útoku, kde svedkovia videli podozrivé vozidlo, našli tri strany vytrhnuté zo zápisníka. Na jednej bol detailný náčrt akejsi usadlosti a pod ňou nesprávne napísané slovo „trest". Druhá stránka bola popísaná úhľadným písmom a pisateľ v nej spomínal na učiteľa zo šiestej triedy, ktorý mu ublížil a ponížil ho, keď mu kázal písať stovky viet za trest.

Najhorší sériový vrah v dejinách: Garavito umučil stovky detí

Slepá ulička
Hoci bol plánik krajiny veľmi podrobný a vykazoval isté známky znalosti typografie, polícia konkrétne miesto nikdy nenašla. Ale aj na základe náčrtu považovali útočníka za veľmi inteligentného, čo mu pridávalo na záhadnosti. Tajomné stránky boli len jedným z mnohých tajomstiev, na ktoré detektívi počas vyšetrovania narazili.

Najhorší kanibalskí vrahovia: Obete jedli so zvráteným potešením

Prípad Kalifornského vraha je jeden z najkomplikovanejších prípadov, aké kedy väčšina detektívov riešila. Spočiatku dokonca pracovali s teóriou, že ide o dvoch vrahov, pretože neexistoval jasný modus operandi.

Volal naozaj vrah?
Detektívov najviac desilo, že páchateľa nezaujímalo, či zabije, znásilní alebo len zmláti. Občas ukradol z domu cennosti, zjedol jedlo z chladničky, ale nikdy nenechal žiadnu stopu. V marci 1977 polícia v Sacramente dokonca prijala niekoľko telefonických hovorov od človeka, ktorý tvrdil, že je útočník. Telefonáty na políciu alebo priamo obetiam sa sporadicky opakovali v priebehu nasledujúcich 24 rokov.

Taniere z chrbta nesmeli spadnúť
Keďže k väčšine zločinov došlo v oblasti Contra Costa a v blízkom okolí, nakoniec vyšetrovatelia zostavili vrahov modus operandi. Jeho obeťami boli zvyčajne ženy, ktoré žili alebo boli doma samy. Do domu vnikol po vypáčení dverí alebo okna a ženy zviazal natrhanými pásmi plachty z postele.

Maľby sériových vrahov: aké sú zhmotnené myšlienky krutých zločincov?

Ak bol doma aj manžel, zviazal ho, ale v susednej miestnosti. Na chrbát mu položil riad - poháre alebo taniere, aby sa nehýbal. Keby počul, že sa niečo rozbilo, vraj by všetkých zabil.

Kalifornský prízrak: Sériový vrah, ktorý uniká takmer 40 rokov
Snáď ho polícia raz chytí
Polícia napriek telefonátom a hárkom zo zápisníka, nikdy Kalifornského vraha nechytila. Záhada, ktorá vraha a jeho zločiny obklopuje však láka desiatky spoločenstiev, ktoré sa venujú hľadaniu dôkazov. V jednej z nich pôsobila Michelle McNamarová, ktorá na základe známych informácií napísala príbeh, ktorý po jej smrti vydali knižne. Manžel verí, že informácie pomôžu prípad objasniť. Program Investigation Discovery natočil podľa knihy dokument, v ktorom približuje rozhovory s pôvodnými vyšetrovateľmi, členmi rodiny obetí a s ľuďmi, ktorí útoky prežili. Možno to pomôže pri nájdení vraha, ktorý by dnes mohol mať asi 60 až 75 rokov.

Polícia v roku 2016 znovu otvorila prípad kalifornského vraha, ktorý ju máta dlhé roky a dúfa, že vďaka novým vyšetrovacím metódam ho dokážu vyriešiť. Za akékoľvek informácie, ktoré povedú k odhaleniu vraha ponúkli odmenu 50-tisíc dolárov.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain

DISKUSIA
16.3. 2018 13:00
Diskusia