Základ dobrého myslenia

Vašu kreativitu, bystrosť aj energiu ráno nenakopne káva, čaj, nedajbože energetický nápoj, ale poctivý a kvalitný jogurt. Vedci z University College of Cork v Írsku totiž našli súvislosť medzi výkonom nášho mozgu a kvalitou baktérií v tenkom čreve. Znie to neuveriteľne, ale to, ako vám grúli „v potrubí“, má vplyv aj na vaše mozgové závity.

Zatiaľ test prebiehal len na myšiach, ale vedci preskúmali, že myši so zdravým mikrobiómom vykazovali menej príznakov úzkosti, Alzheimerovej choroby a mali lepšiu pamäť aj kognitívne funkcie.

Lepší aj v zdraví

Nie je to len o mozgu, ale aj o imunite.  Írska štúdia totiž potvrdila, že existujú významné interakcie medzi črevným mikrobiómom a mozgom, ale aj naším imunitným systémom. To, že ženy jedia viac jogurtu, sa môže dokonca podpisovať aj na dôvode, prečo žijú dlhšie a trpia na menej ochorení ako muži.

Základom sú probiotiká

Jednoduchým receptom, ako si udržať myslenie aj imunitu v dokonalej kondícii, sú črevá zásobované pravidelnou porciou probiotík. Ideálne tých prirodzených a hneď ráno. Najvhodnejšie na takúto „terapiu“ sú laktobacily, ktoré nájdete v jogurte. Ak teda ráno začnete správnym jogurtom s dostatočnou porciou probiotík, vaše myslenie vám budú závidieť kolegovia a telo obdivovať kolegyne. Pretože jogurty nielen obsahujú probiotiká pre zdravie tela aj ducha, ale sú plné bielkovín, ktoré sú motorom rastu pekných svalov.

Nie je jogurt ako jogurt

Ak chcete získať všetky popísané benefity ranného jogurtu, je nutné vybrať si kvalitu. To znamená, že náhrady, ktoré nemajú živé kultúry, nechajte nepriateľom. Najvhodnejším jogurtom, po ktorom môžete siahnuť, je originálny grécky jogurt. Pozor si však dávajte na jogurty gréckeho typu. Typ jednoducho nie je originál a platí to aj pre jogurt. Žiadne typy, ale iba poctivý grécky jogurt patrí do jedálnička zdravého chlapa.