Jedávajte raňajky

Je skvelé a optimistické, že prvá rada ako schudnúť nezačína odriekaním, ale práve naopak, jedlom. Nepreskakujte raňajky. Jedenie raňajok naštartuje váš metabolizmus a udržuje vašu energiu po zvyšok dňa. Niektoré štúdie ukazujú, že vynechanie tohto jedla je spojené so zvýšeným rizikom obezity. Pretože telo nevie správne hospodáriť s distribúciou energie.

Pite kávu a čaj

Aj ďalšia rada je naozaj chutná. Dajte si kávu aj čaj. Kofeín v nich obsiahnutý je stimulant centrálneho nervového systému a vaša denná káva môže zvýšiť váš metabolizmus o päť až osem percent. Podobne šálka zeleného čaju môže zrýchliť metabolizmus o 12 percent. Tak to prezentuje jedna z japonských štúdií.

Dvíhajte ťažké váhy

Pri nich síce neschudnete, ale poriadne nabudíte metabolizmus k akcii. Cvičenie so závažiami zvyšuje spaľovanie kalórií dlho po tom, čo prestanete cvičiť. Podľa štúdie publikovanej v časopise Journal of Translational Medicine, ľudia, ktorí cvičia s ťažšími závažiami a majú kratšie prestávky medzi sériami, zvyšujú metabolické spaľovanie v pokoji o 452 kalórií počas nasledujúcich 24 hodín.

Choďte na tuk s vlákninou

Výskum ukazuje, že vláknina môže zvýšiť bežné spaľovanie tuku až o 30 percent. A čo na to stačí? Asi 25 gramov vlákniny denne. To znamená približne tri porcie ovocia alebo zeleniny denne. Množstvo zhruba v troch porciách ovocia a zeleniny. A to nie je práve tak zlé, aby sa to nedalo. Navyše, ak je to aj chutné.

Pite viac chladnej vody

Výskumy ukazujú, že pitie chladnej vody pomáha chudnúť. Telo vynaložiť viac energie na jej zohriatie a z toho vyplýva, že metabolizmus musí pracovať rýchlejšie. Výsledok? Pite studenú vodu, aby ju telo potrebovalo zahrievať. Aj takto zvýšite svoj bazálny metabolizmus a chudnete na počkanie.