Banány

Pravdepodobne neexistuje lepšie jedlo na doplnenie rýchlej energie ako sú banány. Banány sú unikátnym zdrojom energie pred športovým výkonom a postavia vás na nohy aj po ňom. Platí to nielen o fyzickej, ale aj mentálnej námahe. Sú vynikajúcim zdrojom komplexných sacharidov, vďaka ktorým vaše telo dostane okamžite použiteľnú energiu. Súčasne však draslík a vitamín B6 prispievajú k dlhodobému nárastu energie.

Hnedá ryža

Inak povedané, ryža natural. Ide o ryžu, ktorou môžete nahradiť klasickú bielu ryžu a od stola nebudete vstávať unavený, ale plný energie. V porovnaní s bielou ryžou si totiž zachováva vyššiu výživovú hodnotu. Má mnoho vlákniny aj vitamínov a minerálov. Súčasne má nízky glykemický index, takže energiu uvoľňuje pozvoľne.

Vajíčka

Na raňajky poslúžia aj namiesto kávy. Sú plné bielkovín, ktoré poskytujú kvalitný zdroj energie. Navyše obsahujú lecitín, ktorý sa priamo podieľa na zvýšení energie v našom tele. Vďaka nemu dokážu bunky prijať viac cukru z krvi a to znamená prílev energie a súčasne menšie ukladanie nespotrebovaného cukru do tukových zásob.

Jablko

Kombinuje v sebe vlákninu a sacharidy. Vďaka tejto kombinácii vás doslova postaví na nohy. Zaručuje pomalé uvoľnenie energie do tela a zaujímavé je, že pomocou antioxidantov sa reguluje celková energetická distribúcia. Práve vysoký obsah antioxidantov spomaľuje trávenie sacharidov, takže si vlastne energetické zásoby rozložíte na dlhšie obdobie. Na to je však nutné konzumovať jablká nebielené, teda vrátane šupky.

Voda

Žiadne cukry, žiadne tuky ani kalórie. A predsa je voda jedným z najlepších zdrojov energie pre telo. Dostatok vody totiž zabezpečí, že bunky dokážu pracovať efektívne premieňať látky prijaté z potravy na energiu. Preto vám môže práve čistá voda pomôcť výrazne nakopnúť organizmus. Je dôležité na to myslieť práve v prípade letných dní. Pretože pri pocite únavy možno netrpíte na nedostatok živín. Ale smädné bunky ich nevládzu zužitkovať. Preto sa pred tým, ako začnete telu dodávať akúkoľvek inú energiu, radšej napite. Vie to výrazne pomôcť vašej energii a súčasne aj postave.