Zdravé kalórie

Každé jedlo má istú dávku kalórií, ale sú kalórie, ktoré rozhodne nestoja za to, aby sme si ich pustili do organizmu a potom také, ktoré sa oplatia. Do tejto druhej kategórie patrí práve med, ktorý je zdrojom kalórií vďaka obsahu cukru. V jednej polievkovej lyžici medu je 60 kalórií. To zasa nie je tak veľa a treba spomenúť, že obsahuje aj malé množstvo niektorých živín a iných prospešných chemikálií, ktoré vám môžu pomôcť udržať si zdravie. Patria sem vitamín C, vitamín B6 a antioxidanty. Ale to nie je všetko.

Parádny na rany aj hrdlo

Súčasný výskum potvrdzuje, že med má protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri hojení rán a menších popálenín či dokonca zmierniť kašeľ a bolesť hrdla. Existujú však aj dôkazy na podporu používania medu na liečbu alebo prevenciu rakoviny a iných chronických ochorení. Avšak pozor, med môže byť kontaminovaný botulínovými spórami, ktoré dospelému neublížia, ale nemal by sa podávať deťom mladším ako jeden rok.

Skvelý antioxidant

Zatiaľ čo výskum týkajúci sa nutričných výhod medu je stále v plienkach, toto zlaté sladidlo je široko využívané v oblasti tradičnej medicíny. Okrem vyššie spomenutých benefitov sa ukazuje, že med obsahuje antioxidanty vo forme polyfenolov a flavonoidov. Sú skvelé pre mužské zdravie, pretože môžu byť prospešné aj pri prevencii pred rôznymi chorobami ako je rakovina. Med je tiež zdrojom niektorých aminokyselín, enzýmov aj vitamínu C a predpokladá sa, že je prospešný pre zdravie srdca, pľúc a trávenia.

Naozaj zdravé sladidlo

Odporcovia medu stále operujú obsahom cukru. Na druhej strane med obsahuje bioaktívne látky a fytochemikálie, čím získava výrazný náskok pred bežným bielym alebo aj trstinovým cukrom. Ak preto vymeníte klasický biely cukor za med, budete jednoducho zdravším mužom.