MENU
Menu

Zdravie Jadrová katastrofa v Brazílii: Keď zlodeji ukradli rádioaktívny materiál

Rádioaktívne izotopy sa v medicíne používajú pri liečbe i diagnostike ochorení. Najčastejšie využitie má rádioterapia, pri ktorej sa ožarujú zhubné nádory. Nemocnice a zariadenia, ktoré praktikujú takéto formy liečby, majú striktné protokoly týkajúce sa bezpečnosti a zaobchádzania s nebezpečnými materiálmi. Keď sa nedodržia, môže dôjsť ku katastrofe. Dôkazom je napríklad incident z brazílskeho mesta Goiânia.

Jadrová katastrofa v Brazílii: Keď zlodeji ukradli rádioaktívny materiál
Keď sa zatvára a demoluje nemocnica, nebezpečné materiály sa odvážajú separátne. V Goiânii tomu tak nebolo. V roku 1985 v tamojšej nemocnici najprv zavreli súkromný rádiologický inštitút, po ktorom ostalo v budove viacero zariadení a materiálov. Okrem iného aj 93 gramov vysoko rádioaktívneho chloridu cézneho. Ide o soľ cézia-137 s polčasom rozpadu 30 rokov, ktorá bola uzatvorená v ochrannej schránke z olova a ocele. O dva roky neskôr sa spolumajitelia inštitútu ešte stále súdili o to, kto má na čo právo, a nik nesmel z nemocnice odniesť žiaden hnuteľný majetok. Našťastie nezabudli na prítomnosť rádioaktívnych materiálov a súd nechal budovu strážiť. Ilegálnych zberačov to ale neodradilo.

Americká základňa v ľade: Kto sa postará o rádioaktívny odpad?

13. septembra 1987 sa v budove nenachádzal žiadny strážnik a dvaja zlodeji sa sem vkradli s úmyslom čo najviac sa obohatiť. Vzali so sebou aj zvláštnu a hlavne ťažkú lesklú nádobu, o ktorej si mysleli, že je veľmi cenná. Roberto dos Santos Alves a Wagner Mota Pereira ju potom doma začali rozoberať a chceli zistiť, čo ukrýva. Ešte v ten večer začali zvracať, ale mysleli si, že len zjedli čosi pokazené. Na ďalší deň dostal Pereira hnačku a závrate a opuchla mu ľavá ruka. Na dlani mal popáleninu rovnakej veľkosti, akú mala tajomná schránka. Išiel teda do nemocnice, ale lekárovi ani nenapadlo, že by mohlo ísť o otravu rádioaktívnym materiálom. Diagnostikoval alergickú reakciu a poslal Pereiru domov odpočívať.

Alves bol na tom lepšie a doma pokračoval v rozoberaní schránky. Bol rozhodnutý zistiť, čo ukrýva. Napokon sa mu podarilo vyrobiť v ochrannom obale dieru a vyškriabať trochu cézia von. Myslel si, že je to pušný prach, a skúsil ho podpáliť. Nehorelo. Vytrvalosť sa mu však vyplatila a po šiestich dňoch od krádeže dostal z ochrannej schránky takmer všetok nebezpečný materiál. Obal predal v zberných surovinách a cézium si nechal.

Utrpenie, aké si neviete predstaviť. Muža držali nasilu nažive 83 dní po ožiarení

Majiteľ zberných surovín Devair Alves Ferreira si večer všimol, že zo schránky vyžaruje modrý svit. Nevedel, že ide o dôsledok radiácie, ktorá ionizovala molekuly vzduchu, a tak ju vzal domov, aby schránku ukázal rodine. Počas nasledujúcich troch dní jeho príbuzní, susedia i kamaráti chodili na návštevu a obdivovali svietiaci zázrak. Ferreira dokonca pár kúskov zo schránky odrezal a rozdal ich.

21. septembra Ferreirova 37-ročná manželka ochorela. Začala zvracať a dostala hnačku. V nemocnici to opäť pripísali na vrub alergii. Ferreira medzitým predal schránku v iných zberných surovinách.

V tom čase už pociťovalo zdravotné problémy viacero ľudí. Len Ferreirovej manželke Gabriele ale napadlo, že za všetkým je žiariaca schránka. Išla teda do zberných surovín, ktorým jej manžel schránku predal, a presvedčila majiteľa, nech dá predmet do vreca a požičia jej ho. Potom šla do nemocnice, ukázala lekárom schránku a povedala: „Táto vec zabíja moju rodinu!"

Nukleárne tajomstvá, ktoré sa dodnes nepodarilo vyriešiť

Len jeden doktor si všimol Gabrieline radiačné popáleniny, to ale stačilo, aby udalosti nabrali rýchly spád. Zmobilizovala sa polícia, hasiči i civilná ochrana. Na miestnom štadióne vzniklo provizórne skríningové centrum, kde vyšetrili desiatky tisíc ľudí. U asi 250 z nich zistili vážnu kontamináciu rádioaktívnym materiálom. V 20 prípadoch boli zjavné známky choroby z ožiarenia.

Výsledkom incidentu boli aj štyria mŕtvi. Zomrela Gabriela Ferreirová, dvaja zamestnanci zberných surovín a Ferreirova šesťročná neter Leide. Zabilo ich zlyhanie orgánov spojené s vnútorným krvácaním. Zlodeji, ktorí celý incident spôsobili, vyviazli akoby zázrakom. Obom však museli amputovať ruky a ich ďalší osud nie je známy. Prežil aj Ferreira, hoci dostal takmer smrtiacu dávku radiácie. V roku 1994 však zomrel na cirhózu pečene. Depresiu z toho, čo pomohol spôsobiť, liečil alkoholom.

DISKUSIA
13.11. 2019 17:00
Diskusia