Za zrejme najznámejšiu oázu dlhovekosti sa považujú Sardínia či Okinawa. Aj Gréci však majú svoj ostrov, kde je staroba úplne bežná a ľudia sa tu často dožívajú oveľa vyššieho veku, než je európsky priemer. Hovoríme o ostrove Ikaria.

Ikaria, ostrov dlhovekosti: ľudia tu bežne žíjú sto rokov
Jeden z troch Ikarčanov sa dožíva viac ako 90 rokov a mnohí z nich oslavujú aj sté narodeniny. V porovnaní s ostatnými Európanmi sú aj zdravší: menej sa u nich vyskytuje rakovina, srdcové choroby, depresia či starecká demencia. Aj vo vyššom veku fyzicky pracujú a mnohí z nich vedú aktívny sexuálny život. Stredná dĺžka života v Európskej únii je asi 79 rokov, na Ikarii ale až 92. Ako je to možné?

Ostrov dostal meno podľa bájneho letca Ikara, ktorý na krídlach letel príliš vysoko, Slnko mu roztopilo vosk, ktorým mal pospájané perie, a on sa zrútil do mora. Nachádza sa vo východnej časti Stredozemného mora približne 40 kilometrov od tureckého pobrežia.

Ikaria, ostrov dlhovekosti: ľudia tu bežne žíjú sto rokov
Vedci našli aj odpoveď na otázku, prečo sa práve na Ikarii ľudia dožívajú takého vysokého veku. Na vine je niekoľko faktorov vrátane stravy a poobednej siesty. Najhodnotnejšou štúdiou je tá z dielne Aténskej univerzity. Kardiologička Christina Chrysohoou v nej napríklad dokazuje, že strava na Ikarii je bohatá na strukoviny a zeleninu, ktorá obsahuje veľké množstvo antioxidantov. Ostrovania tiež konzumujú veľa zemiakov a kozieho mlieka, pričom sa naopak vyhýbajú červenému mäsu a rafinovanému cukru.

„Ikarčania pijú veľa bylinkového čaju, ale občas si doprajú aj kávu, prijímajú však pomerne málo kalórií" tvrdí kardiologička. „Žijú na izolovanom ostrove, ktorí navštevuje len málo turistov. Západný životný štýl ich teda príliš neovplyvňuje. Poobede si tiež radi zdriemnu, čo znižuje riziko srdcových chorôb."

Ikaria, ostrov dlhovekosti: ľudia tu bežne žíjú sto rokov
Radami na dlhý život nešetria ani miestni, a hoci ich nemožno uplatniť univerzálne, dá sa z nich poučiť. Peknú myšlienku napríklad vyslovil Kostas Sponsas, ktorý v roku 2013 oslávil storočnicu a počas druhej svetovej vojny prišiel v Albánsku o nohu: „Kľúčom je podľa mňa spolupatričnosť. Keď som sa vrátil domov, neodvrhli ma. Brali ma ako plnohodnotného človeka, vďaka čomu som nebol sám a nemal som depresie. Stres je to, čo vám zo života odkrajuje roky."

Podobný názor zdieľa aj Eleni Mazari: „Rodina je neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Starí ľudia žijú medzi svojimi, v domovoch dôchodcov by ste našli len tých, ktorí nemajú žiadnych príbuzných. Pre Ikarčana by bolo hanbou dať niekoho do takéhoto zariadenia."

Ikaria, ostrov dlhovekosti: ľudia tu bežne žíjú sto rokov
Sponsas však má aj praktickejšie rady: „Nejem vyprážané jedlá, spím dlho a pri otvorenom okne, mäso mám na tanieri len sporadicky a červené víno pijem prakticky celý deň."

Ako sme už napísali, podobné rady nemožno vnímať ako smerodajné. Minimálne niektoré z nich by sme si však mohli vziať k srdcu. Najskôr asi tú o vyhýbaní sa stresu.

Autor: Filip
Foto: Youtube