MENU
Menu

Zdravie Identifikovali štyri typy pováh pod vplyvom alkoholu. Ktorú máte vy?

Zrejme aj vy ste sa už ocitli v situácii, kedy ste boli s kamarátmi v bare, všetci ste mali rovnaké množstvo alkoholu a predsa sa každý z vás choval odlišne. Jeden sa smial, druhý bol veľmi výrečný, tretí rýpal do SBS-kára a štvrtý konverzoval s barmanom, akoby nič nevypil. Možno ste sa čudovali, prečo je to tak, a vedci pre vás majú odpoveď.

Identifikovali štyri typy pováh pod vplyvom alkoholu. Ktorú máte vy?
Psychológovia z Missourskej univerzity vydali štúdiu, v ktorej identifikovali štyri druhy pováh, ktoré majú ľudia pod vplyvom alkoholu. Ich výskumu sa zúčastnilo 364 vysokoškolských študentov, ale čerpali aj z popkultúry a literatúry. Prišli s nasledujúcimi typmi pijanov: Mary Poppinsová, Ernest Hemingway, Zamilovaný profesor a Pán Hyde.

Zaujímavosti z dejín piva: Viete, kto vymyslel tekutý chlieb?

Najväčšou skupinou, ktorú tvorilo až 40 percent účastníkov štúdie, boli Hemingwayovci. Ako už ste asi vytušili, sú pomenovaní po slávnom spisovateľovi, ktorý sa chválil, že „vypije akékoľvek množstvo whiskey bez toho, aby sa opil." Na členoch tejto skupiny nie sú badateľné takmer žiadne účinky alkoholu.

Najdrahšia japonská whisky: Uhádnete, za koľko sa predala?

Potom sú tu Poppinsovci. Už za triezva ide o extrovertných jedincov, ktorý sú pod vplyvom alkoholu ešte výrečnejší a nemajú sa problém zoznamovať s cudzími ľuďmi.

Nechutná pálenka? Vyrába sa z toho, čo ľudia vypľujú

Zamilovaní profesori dostali svoje meno po akademikovi, ktorého stvárnil v rovnomennom filme Eddie Murphy. Ten užíval látku, ktorá menila jeho osobnosť, a na Profesorov rovnako účinkuje alkohol. Zväčša ide o introvertov, u ktorých sa pod vplyvom prebúdza ich skrytá spoločenskejšia a komunikatívnejšia stránka. Napokon tu máme Pánov Hydov. Z tých robí alkohol ich zlé dvojčatá, berie im schopnosť rozumne uvažovať, stávajú sa nezodpovednejšími a násilníckymi.

Tak čo, ku ktorej skupine sa pod vplyvom alkoholu radíte vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

Autor: Liam
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
25.7. 2018 19:00
Diskusia