MENU
Menu

Zdravie Identifikovali päť typov nespavosti, máte niektorý?

Nespavosť trápi mnohých ľudí, ale liek na ňu môže byť bližšie, než si myslíme. Vedci totiž nedávno identifikovali päť typov nespavosti a každá ovplyvňuje odpočinok iným spôsobom. Aj preto dodnes neexistuje jeden univerzálny liek, ktorý by pacienta sprevádzal do ríše snov.

Identifikovali päť typov nespavosti, máte niektorý?
S nespavosťou sa spája veľké množstvo zdravotných problémov, často vážnych. Neoddýchnutý organizmus je náchylnejší na choroby, a to nielen tie nákazlivé, ale i civilizačné. Aj preto bola vedúca tímu z Holandského neurovedeckého inštitútu Tessa Blankenová s výsledkami štúdie, ktorú uskutočnila, veľmi spokojná. „Vždy sme považovali nespavosť za jednotnú diagnózu," uviedla Blankenová v jednom z rozhovorov. „Teraz sme ale zistili, že ide o päť rôznych porúch, ktoré sú ovplyvňované inými mozgovými procesmi."

Nespavosť, ktorú nič nevylieči: fatálna insomnia zabíja prekvapivo

Nespavosťou trpí asi jeden z desiatich ľudí a napriek rozsiahlemu výskumu ostáva záhadou. Lieky u niekoho zaberajú, mnohí pacienti však trpia napriek ich užívaniu.

Štúdia, ktorej sa zúčastnilo 4322 účastníkov z Holandského spánkového registra, pozostávala aj z dotazníkov, ktoré museli ľudia vyplniť. Otázky sa týkali nielen ich spánku, ale aj rôznych zdravotných problémov, ktorými prípadne trpia. Ukázalo sa, že nespavosť má 2224 účastníkov tohto prieskumu, zvyšok tvoril takzvanú kontrolnú skupinu.

FOTO: Ako z nočnej mory: takto vyzerá miesto, ktoré býva plné ľudí

Vedcom sa na základe monitorovania spáčov pomocou elektroencefalogramu podarilo identifikovať päť typov nespavosti. Ľuďom tiež podávali lieky, ktoré sa zvyknú pri tejto diagnóze bežne predpisovať. Tie obsahujú chemikálie, ktoré znižujú mozgovú aktivitu, ale mozog si na ne časom zvykne.

Nespavosť i hlúpnutie: Ako nám smartfóny ruinujú život

Päť typov nespavosti je podľa vedcov nasledujúcich:

Typ 1: Vážna nespavosť, ktorá ovplyvňuje aj osobnostné črty človeka a vedie k psychickým poruchám.

Typ 2: Stredne vážna nespavosť. Na rozdiel od prvého typu je človek s touto diagnózou schopný pozitívne reagovať na kladné podnety.

Typ 3: Priemerná nespavosť, pri ktorej lieky zaberajú pomerne dlhý čas.

Typ 4: Slabá nespavosť, ktorej príznaky sa líšia v závislosti od životného štýlu a udalostí, ktoré dotyčného ovplyvňujú.

Typ 5: Nespavosť, ktorú nie je potrebné riešiť liekmi.

Vedci tiež zistili, že u ľudí s druhým typom nespavosti je oproti tým s tretím typom až trikrát vyššia pravdepodobnosť výskytu depresie. Teraz je rad na tých, ktorí na nespavosť vyvíjajú lieky. Môžu sa uberať rôznymi smermi a pomáhať tak efektívnejšie.

DISKUSIA
27.10. 2019 22:00
Diskusia