MENU
Menu

Zdravie Hlúpneme? Deti už nepoznajú ručičkové hodiny a nevedia písať

Školy vo Veľkej Británii nedávno riešili pomerne kuriózny problém. Zistilo sa totiž, že deti si tak zvykli na rôzne digitálne prístroje, že je pre nich náročné až nemožné odčítať čas z bežných ručičkových hodín.

Hlúpneme? Deti už nepoznajú ručičkové hodiny a nevedia písať
Telefóny, tablety a počítače hrajú v životoch dnešných detí a mládeže obrovskú rolu. Mimo iného ich tieto zariadenia neustále vystavujú pohľadu na digitálny čas. A to môže byť problém. V miestnostiach, kde žiaci podstupujú rôzne skúšky, sú totiž iba analógové, teda ručičkové hodiny. A kto ich nepozná, nevie určiť, koľko času mu ostáva do odovzdania písomky.

Zem v budúcnosti? Týmto veciam by sme sa radšej mali vyhnúť

Donedávna sa predpokladalo, že kým sa dieťa dostane na druhý stupeň základnej školy, vie pomocou ručičkových hodín určiť čas. Britskí pedagógovia však priznávajú, že v mnohých prípadoch to už neplatí.

Archeológovia budúcnosti: čo po nás nájdu?

Do skúšobných miestností začali teda vešať digitálne hodiny, aby žiaci neboli kvôli určovaniu času v strese. V škole sa tak potrebe poznať analógové hodiny vyhnú, v skutočnom živote už ale také šťastie mať nebudú.

Hlúpneme? Deti už nepoznajú ručičkové hodiny a nevedia písať
A to nie je všetko. Pediatri už dnes varujú, že deti majú čoraz väčšie problémy s používaním písacích potrieb, teda pier a ceruziek. Aj za to môžu moderné technológie.

Mrakodrapy budúcnosti: ako budú vyzerať?

Aby človek dokázal uchopiť ceruzku a hýbať s ňou, musí dobre ovládať jemné svaly prstov. A na osvojenie týchto zručností deti potrebujú v mladom veku množstvo príležitostí, ktorých však majú čoraz menej. Najmä vďaka rodičom. Je totiž jednoduchšie dať dieťaťu do rúk tablet, ako s ním napríklad stavať veže z kociek či hrať sa so stavebnicami. Vo vyššom veku, keď sa učia písať, potom pociťujú zanedbávanie vývoja jemného svalstva.

Ostáva nám dúfať, že sa buď prístup ľudí k technológiám zmení, alebo že tieto technológie nikdy nezlyhajú. Druhá možnosť je zrejme pravdepodobnejšia.

DISKUSIA
9.5. 2018 19:00
Diskusia