Priekopníkom tvárových masiek bol anglický sochár Derwent Wood, ktorého vynálezy zdokonalila sochárka Anna Coleman Laddová. Využívala pritom fotografie svojich pacientov z čias pred ich zranením a farbami zasa dodávala maskám odtieň zodpovedajúci farbe pokožky jednotlivých vojakov.

Anna svoje štúdio zamerané na pomoc tým, ktorí stratili v zákopoch časť tváre,, založila v Paríži. Pri tvorbe masky postupovala tak, že najprv urobila sadrový odliatok znetvorenej tváre pacienta. Prostredníctvom fotografií potom na odliatok dotvárala rôzne črty ako nos či bradu, ktorá mužom neraz chýbala. Následne vytvorila masku pre časť tváre, ktorý chýbala. Nie však zo sadry, ale z gutaperče, látky podobnej latexu.

Gutaperčová maska sa na dva dni ponorila do medeného kúpeľa, čím sa na nej vytvoril tenký medený film. Na ten bolo možné naniesť olejové farby a verne tak kopírovať odtieň pokožky pacienta. Na požiadanie dotvárala aj fúzy.

Vďaka Anne sa mnohí vojaci vracali domov takpovediac kompletnejší a s menšími obavami z toho, ako ich prijme okolie. V priebehu 18 mesiacov vyrobila takmer 100 masiek, ktoré predávala za 18 dolárov. Išlo o malú sumu, ktorou si zarábala na živobytie. Materiál financovala z darov od Červeného kríža. V roku 1932 jej francúzska vláda udelila Rád čestnej légie.

Fotografie nájdete v našej galérii.