MENU
Menu

Zdravie FOTO: Pacienti po lobotómii: Zábery, ktoré vás znepokoja

Dá sa povedať, že lobotómia je akýmsi primitívnym neurochirurgickým zákrokom. Používala sa najmä v 40-tych a 50-tych rokoch 20. storočia a jej najväčším popularizátorom bol portugalský lekár António Egas Moniz. Išlo pritom o brutálny zákrok, ktorý ľudí nadosmrti mrzačil.

FOTO: Pacienti po lobotómii: Zábery, ktoré vás znepokoja
Lekári, ktorí praktizovali lobotómiu, tvrdili pacientom i ich príbuzným, že zákrok vylieči rôzne vidiny a ďalšie psychické poruchy, ktorými ľudia trpeli. V podstate mali pravdu, ibaže zabudli podotknúť jednu dôležitú vec: vedľajšie účinky. Medzi ne patrila epilepsia či absolútna apatia a strata osobnosti.

Kastrácia i lobotómia: Ako chceli v minulosti liečiť homosexualitu?

Zdokumentovaných je asi 20-tisíc zákrokov, pričom Američan Walter Freeman ich dokázal denne vykonať až 25. Pacientov podrobne neskúmal a lobotómiu robil aj v prípadoch, kedy to bolo absolútne zbytočné. Dokonca vymyslel metódu, ako urýchliť prerušenie spojenia medzi mozgovým lalokom a ostatnými časťami mozgu. Vykonávala sa vložením nástroja do kútiku pacientovho oka.

Spomalia vedci biologický čas? Môžu tak predĺžiť ľudský život

Freeman často pracoval v nehygienických podmienkach, ktorého obhajoval cenou za zákrok: len 25 dolárov. Vykonal približne štyritisíc lobotómií a mnohých pacientov aj fotograficky zdokumentoval. Jeho snímky nájdete v našej galérii. Treba však podotknúť, že Freeman fotil len tých, ktorým zákrok pomohol.

DISKUSIA
3.2. 2019 13:00
Diskusia