Až v 19. storočí však ópium získalo nielen celosvetovú popularitu, ale aj obrovský nárast užívateľov. Vznikali doslova brlohy, kde sa ľudia prostredníctvom drogy dostávali do stavu opojenia. Niekedy aj definitívneho.

Rozmach globálneho obchodovania a masová migrácia so sebou prinášali okrem iného aj nové trendy. Jedným z nich bolo na západe užívanie ópia, ktorému spočiatku holdovala najmä vyššia vrstva spoločnosti. Spisovatelia, umelci i obchodníci si nevedeli vynachváliť jeho upokojujúce účinky, ktoré začali rýchlo využívať aj lekári.

Zaujímavé je, že miešanie ópia s tabakom a fajčenie tejto zmesi sa rozvinulo až v 17. storočí. Dovtedy ľudia v Číne využívali ópium takmer výhradne len na medicínske účely, Európania im však predstavili aj jej „zábavnejšiu" stránku. Rozpútala sa doslova drogová epidémia a cisár musel zakázať dovoz ópia, aby zmiernil negatívny dopad jeho fajčenia na ekonomiku. Márne. Koncom 18. storočia sa do Číny doviezlo štyritisíc debien ópia ročne a tento počet v nasledujúcich rokoch rástol. Krajina draka sa neúspešne bránila britskej snahe o dovoz ópia a prehra v takzvaných ópiových vojnách ju poznačila na mnoho nasledujúcich desaťročí.

To, čo Veľká Británia kvôli zisku presadzovala v Číne, sa postupne rozšírilo aj do Európy. V 50. rokoch 19. storočia vznikali ópiové brlohy, ktoré sa stali útočiskom šľachticov i robotníkov. A zatiaľ čo na starom kontinente sa na drogu hľadelo ako na oslobodzujúci prostriedok, v Amerike ju vnímali ako zlo a prostriedok na cestu k chudobe, šialenstvu a smrti.

Brlohy sa vo filmoch zvyknú zobrazovať ako akési exotické háremy, kde sa mužom núkajú sporo odeté ženy a na pokoj dohliadajú eunuchovia. Skutočnosť však bola celkom iná. Brlohy boli dusné, zväčša bez okien, plné dymu. Luxus bol len v tých najdrahších, ktorých majitelia si mohli dovoliť podplácať policajtov, keďže užívanie ópia bolo aj v Európe nelegálne. Väčšina brlohov bola postavená tak, aby sa dala v prípade hroziacej razie rýchlo rozobrať.

Začiatkom 20. storočia už ópiové brlohy neboli také populárne. Áno, stále sa dali nájsť vo svetových metropolách, no ópium už bolo len akýmsi módnym doplnkom pre bohémov, bonvivánov a umelcov. Tí, ktorí si chceli užiť riadny „rauš", siahli po morfiu či rovno po heroíne.

Je iróniou, že morfium sa spočiatku považovalo za prostriedok na liečbu ópiovej závislosti. V 19. storočí ho vo forme tabletiek exportovali do Číny, kde morfium poznali ako „Ježišovo ópium", pretože tabletky rozdávali kresťanskí misionári. Ako liek ho predávali aj v USA, až kým sa neprišlo na to, že morfium spôsobuje rovnakú, ak nie horšiu závislosť.

Fotografie z ópiových brlohov nájdete v našej galérii.