MENU
Menu

Zdravie FOTO: Medicína na začiatku 20. storočia: Aj takto sa liečilo

História medicíny je plná bizarných zariadení a ešte čudnejších príbehov. Niektoré prístroje zo začiatku minulého storočia znamenali revolúciu v liečení ľudí, iné sa naopak ukázali ako zdraviu škodlivé. Napríklad liečba syfilisu arzénom.

FOTO: Medicína na začiatku 20. storočia: Aj takto sa liečilo
Pekných pár rokov trvalo aj zistiť, ako nové technológie používať bezpečne. Napríklad francúzsky lekár Maxime Menard (na fotografii) si v roku 1914 musel nechať amputovať prst zničený častým vystavovaním sa röntgenovým lúčom. Počas amputácie pokojne fajčil.

FOTO: Riskovali pre záchranu životov: Ako pracovali vojenskí zdravotníci v minulosti?

Mimochodom, keď Wilhelm Conrad Röntgen v roku 1895 objavil revolučný prístroj, bez ktorého si dnes lekári nevedia predstaviť prácu, nestretol sa hneď s pochopením. V novinách New York Times sa v roku 1896 objavil článok, kde sa píše o „údajnom objave umožňujúcom fotografovať neviditeľné". Keď v roku 1901 získal vôbec prvú Nobelovu cenu udeľovanú za fyziku, noviny sa o tom nezmienili. Až v roku 1923 sa v nich objavil Röntgenov nekrológ. Jeho „údajný objav" už ale novinári opísali inými slovami. Konkrétne ako „jeden z najväčších objavov v dejinách vedy."

Ďalšie fotografi z dejín medicíny nájdete v našej galérii.

DISKUSIA
30.4. 2018 15:00
Diskusia