V psychiatrickej liečebni by ste sa nechceli ocitnúť ani v dnešných časoch. Pred pár desaťročiami však išlo o miesta, ktoré pripomínali doslova domy hrôzy. Niet divu, že o tých, ktoré sú v súčasnosti opustené, kolujú desivé príbehy.

FOTO: Desivé snímky z psychiatrických liečební: Pohľad na ne budí hrôzu
Za všetky spomenieme psychiatrickú liečebňu v austrálskom Beechworthe. Počas jej takmer 130-ročnej existencie sa budovou premleli tisíce pacientov, z ktorých mnohí pritom žiadnou psychickou poruchou netrpeli. Vyliečenia sa zväčša nedočkali, zato sa im vo veľkom dostalo elektrošokov a iných zvláštnych a bolestivých procedúr.

FAKTY X: Najdesivejšie psychiatrické liečebne

Na iných kontinentoch to so starostlivosťou o narušených ľudí nebolo o nič lepšie. Dobre to dokumentujú rôzne fotografie z prvej polovice 20. storočia, z ktorých priam kypí hrôza a zúfalstvo. Desivé sú však aj neživé predmety, napríklad sada nástrojov na lobotómiu, ktorá bola v minulosti mimoriadne populárnou „liečebnou" metódou. Pacienta síce mohla zbaviť problémov, ale poväčšine kvôli nej človek ostal akoby bez duše. Do našej galérie preto zavítajte len vtedy, ak na vás dojmy z fotografií nezanechávajú príliš hlboký dojem.