MENU
Menu

Zdravie FOTO: Ako sa skúmali výrazy tváre? Elektrickými šokmi

V roku 1862 vydal francúzsky neurológ Guillaume Duchenne zvláštnu knihu s názvom Mechanizmus ľudských výrazov tváre. Vedecky sa snažil objasniť, ako svaly vytvárajú výrazy tváre. Veril, že ide o univerzálny dorozumievací prostriedok, ktorý Boh dáva ľudským bytostiam.

FOTO: Ako sa skúmali výrazy tváre? Elektrickými šokmi
Duchenne za týmto účelom vyvinul terapeutickú techniku stimulovania svalov pomocou elektrických šokov. Následne spojil sily s fotografom, ktorý dokumentoval, ako neurológ skúma výrazy ľudskej tváre.

Sedem pozoruhodných lekárskych míľnikov v histórii ľudstva

Išlo o bezbolestnú procedúru, ktorej Duchenne podrobil viacero osôb. Jeho najobľúbenejším objektom však bol starý bezzubý muž s chudou tvárou. Skúmal však aj iných ľudí a doslova položil základy skúmania výrazov tváre, na ktorých v nasledujúcich rokoch stavali ďalší vedci. Zrejme najznámejší je takzvaný Duchenneho úsmev, ktorý sa dá opísať aj ako „smiech aj očami". Práve Duchenne totiž ako prvý prišiel na to, že keď sa človek usmieva len falošne, zapája oveľa menej svalov než pri úprimnom smiatí. Výrazy tváre, ktoré Francúz študoval, uvidíte v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
2.12. 2019 13:00
Diskusia