Premýšľali ste niekedy nad tým, čo sa stane s ľudským telom, keď zomrie? Hovorí sa, že srdce prestane  biť a to je jednoducho „koniec“. Ale telo je "stroj" poskladaný zo zložitých súčiastok. Prvých niekoľko minút posmrtného obdobia môžu mozgové bunky prežiť. Srdce môže biť aj bez prívodu krvi. Zdravá pečeň pokračuje v odbúravaní alkoholu.

A ak by vám ťukli neurologickým kladívkom do kolena, noha pravdepodobne vykopne, rovnako ako pri reflexnom teste u lekára. Telo sa jednoducho nezastaví zo sekundy na sekundu, s posledným výdychom. Ako vedci vysvetľujú fázy "odchádzania" tela po smrti? Čo ďalej funguje, keď sa vypne mozog, srdce, pľúca alebo dokonca všetky orgány tri naraz? Isté známky života jednoducho pretrvávajú, aj keď telo už živé nie je.

Poloautonómne orgány 

V súvislosti s darcovstvom orgánov sa čaká ešte 5 minút po vyhlásení smrti, kým sa všetko nezastaví. Istota je istota. V prípade, keď sa mozog  a dýchanie zastavia, krvný tlak už nie je regulovaný, ale to nebráni srdcu pokračovať v činnosti, rovnako aj tráviaci systém naďalej pracuje. Lekári vysvetľujú, že tieto orgány majú svoj vlastný „kardiostimulátor“ .

Vďaka tomu ďalej pracujú aj obličky a pečeň. Práve preto môžu byť orgány po smrti odobraté na transplantáciu. "Srdce mŕtveho človeka nie je definitívne mŕtve," vysvetľuje neurológ Eelco Wijdicks. Dokonca aj v bode nulového krvného tlaku - to znamená bez krvného obehu - elektrická funkcia srdca pretrváva. "Môžete urobiť EKG," hovorí Wijdicks. "A na EKG sa ukáže, že tam stále niečo bije." Jednoducho zostáva rozoznateľná elektrická aktivita.

Základná trojica

Na druhej strane, po zástave srdca či zástave dýchania už činnosť mozgu nie je taká istá, vysvetľujú vedci. Krvný obeh, ktorý je po zastavení srdca veľmi slabý, ale stále umožňuje pár neurónom prežiť. Avšak mozgové bunky, ktoré tvorili vaše myšlienky a spomienky, bez prívodu krvi rýchlo odumierajú. Sami si teda postupné poškodenie mozgu neuvedomujeme. "Keď vám prudko klesne krvný tlak, upadnete do bezvedomia," upokojuje doktort Wijdicks. "Nič si nevšimnete."

Vo všeobecnosti platí, že keď jeden  z trojice orgánov - srdce, mozog, alebo pľúca -, prestane fungovať, ďalšie dva nasledujú pomerne rýchlo za ním až do úplného "vypnutia" organizmu.

Ako to, že mŕtve telo sa zrazu samé pohne? >>>