MENU
Menu

Zdravie Fascinujúce fakty o ľudskej evolúcii: Prečo majú muži bradavky?

Keď naši vzdialení predkovia zliezli zo stromov a začali chodiť po savanách, došlo u nich k fyzickým zmenám, ktoré pozorujeme dodnes. Niektoré sú rudimentárne, ktoré sú prežitkom, no mnohé majú význam aj v súčasnosti. A keďže ľudská evolúcia nie je ani zďaleka na konci, môžeme sa tešiť na ďalšie pozoruhodné zmeny.

Fascinujúce fakty o ľudskej evolúcii: Prečo majú muži bradavky?
Zmenený ženský hlas pri randení
V roku 2018 výskumníci analyzovali 30 minútových rande pre nezadaných. Pri týchto stretnutiach ženy sedia pri stoloch, zatiaľ čo muži sa pri nich striedajú každých šesť minút. Keď neskôr vedci počúvali nahrané rozhovory, zistili, že obidve pohlavia znížili tón hlasu, keď hovorili s niekým, kto sa im páčil. Zistenie bolo v rozpore s predchádzajúcimi štúdiami, podľa ktorých mužov priťahovali ženy s vyššími hlasmi, ktoré znejú mladšie a ženskejšie. Podľa vedcov ide o evolučný nástroj na získanie partnera. Zaujímavé je, že hlasové nahrávky žien v roku 1945 v porovnaní so súčasnými ukázali, že tón ženského hlasu klesol. Môže to byť preto, že ženy chcú dávať najavo zrelosť, kompetentnosť či rovnocennosť, čím sa snažia prispôsobiť „mužskému" svetu.

Evolúcia? Toto je na vašom tele zbytočné!

Zmenená funkcia veľkého palca na nohe
V roku 2018 vedecká štúdia identifikovala palec na nohe ako jednu z posledných kostí, ktoré sa ďalej vyvíjali po „opustení stromov". Na vzpriamenú chôdzu bola nevyhnutná zmena postavenia jednotlivých prstov na nohe. Palec zohral dôležitú úlohu, pretože umožňuje trakciu počas chôdze. Lenže jeho účel bol v minulosti úplne iný. Slúžil na uchopenie konárov alebo iných malých predmetov, takže vlastne fungoval ako pracovný nástroj. Jeho užitočná vlastnosť však zmenou spôsobu života ustúpila do pozadia a palec prispel k zabezpečeniu účinného pohybu na dvoch nohách. K tejto zmene došlo postupne v priebehu miliónov rokov.

Bitka o Karánsebes: Keď Rakúšania porazili samých seba

Prečo muži majú bradavky?
Muži nemôžu kŕmiť deti, no napriek tomu majú bradavky. Vedeli ste, že u niektorých mužov dokonca dochádza k produkcii laktátu? No zvyčajne iba vtedy, ak majú vážny hormonálny problém. Mužské bradavky nie sú evolučný vtip. Sú výsledkom biologického procesu, pretože až do 4 až 6 týždňa vývoja sa mužské a ženské embryá v ničom nelíšia. Vedci jednoznačne zistili, že každý plod je na začiatku identický. Počas prvých šiestich týždňov sme všetci „dievčatami" , až potom sa príroda rozhodne, čo z nás bude. A keďže k vývoju bradaviek dochádza v rannom štádiu embrya, majú ich aj muži. Bez následnej zvýšenej hladiny estrogénu sa im už prsia ďalej nevyvíjajú, preto sú len akýmsi „ornamentom" na ich hrudi.

Identifikovali štyri typy pováh pod vplyvom alkoholu. Ktorú máte vy?

Nepriateľské obočie
Obočie dnes slúži na jediný účel - pôsobí ako ochranná bariéra pre oči, aby do nich nevnikli tekutiny a rôzne nečistoty. V roku 2018 však výskumníci prekvapili zistením, podľa ktorého by ľudia bez obočia zanikli rovnako ako neandertálci! Tí mali výrazný nadočnicový oblúk, podobne ako niektoré dnešné primáty. Štúdie ukázali, že jeho úlohou bolo pôsobiť hrozivo. Klenutý nadočnicový oblúk neumožňoval ním hýbať, preto neandertálci na prvý pohľad pôsobili nepriateľsky. A predstavte si, že tento detail dokázal zachrániť ľudskú rasu. Dnes obočím dokážeme vyjadriť súcit, nehu, priateľstvo. Fosílne záznamy potvrdzujú, že ľudský nadočnicový oblúk začal ustupovať v období, keď medzi vzdialenými skupinami začali vznikať dôležité sociálne väzby. To, že dnes dokážeme hýbať obočím, je znak, že sme priateľskí, no o to zraniteľnejší.

Gén „imunity voči alkoholu"
Jedným z najčudnejších dôkazov neustáleho ľudského vývoja sú zistenia súvisiace s alkoholdehydrogenázou (ADH). Dehydrogenáza je enzým, ktorý rozkladá alkohol na acetaldehyd. Ide o látku, ktorá zodpovedá za bolesť hlavy po zvýšenom príjme alkoholu. Keď človek vypije pivo alebo poldeci, telo rozloží alkohol na toxický acetaldehyd. Po akumulácii tejto látky sa pijan už necíti tak veselo a nastupuje „opica". Našťastie telo ho dokáže premeniť na netoxický acetát, ktorý sa ľahko vylúči z tela. S jeho stúpajúcou hladinou ustupujú bolestivé dozvuky konzumácie alkoholu. Niektorí ľudia však majú vyvinutý ochranný gén ADH, ktorý uľahčuje spracovanie alkoholu, preto sú voči „opici" imúnni. Nie je jasné, ako rýchlo sa táto adaptácia šíri v populácií alebo či sa gény zmenili v snahe ochrániť ľudí pred opilosťou.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
17.5. 2019 15:00
Diskusia