MENU
Menu

Zdravie Fascinujúce fakty o chirurgii: Pacienti sa občas prebudia počas zákroku

Moderná chirurgia je doslova zázrakom lekárskej vedy. Transplantácie orgánov, plastická chirurgia, operácie počas hypnózy, to všetko sú veci, o ktorých sme pred pár rokmi nechyrovali. Napriek tomu má oblasť chirurgie stále veľa nevyriešených záhad a zaujímavých faktov, o ktorých väčšina ľudí nevie.

Fascinujúce fakty o chirurgii: Pacienti sa občas prebudia počas zákroku

Prekvapivo vysoký počet pacientov sa počas operácie zobudí

Podľa jednej štúdie sa v USA približne jeden z tisíc pacientov zobudí počas chirurgického zákroku. Hoci väčšinou ide o prípady na začiatku, alebo na konci operácie, dochádza k tomu aj priamo počas zákroku. Približne polovica pacientov, ktorí situáciu zažijú, skončí s posttraumatickým syndrómom a depresiou, čo je celkom pochopiteľné, pretože ide o hrozný zážitok. Bolesť nemusí byť prítomná vo všetkých prípadoch, no traumatizujúci je samotný fakt, že vnímate ako vás niekto reže a vŕta sa vám v tele.

Návod na operáciu starý 3600 rokov: Egypťania vedeli o tele prekvapivo veľa

Anestézia bola spočiatku nepopulárna a na niektorých miestach zakázaná
Je ťažké uveriť, že kedysi lekári vykonávali operácie bez akejkoľvek anestézie. Na utlmenie pacienta slúžili väčšinou liečivé rastliny a alkohol, ktoré ale napríklad počas amputácií nemohli odstrániť bolesť. Po vynájdení anestézie však po nej lekári hneď neskočili. Spočiatku bola nepopulárnou procedúrou na celom svete, zvlášť v USA. Kým niektorí chirurgovia spochybňovali vykonávanie zákrokov pod vplyvom anestézie, iní jej podanie prirovnávali k „satanskému" rituálu. Existovali však i legitímne obavy z možnosti úmrtia v dôsledku predávkovania. Väčšina lekárov totiž nevedela správne odhadnúť množstvo anestézie, ktoré pacientovi mali podať.

Placebo zákroky
Placebo je jedným z najzaujímavejších aspektov lekárskej vedy. Hoci nevieme, ako presne funguje, môže byť efektívne. Účinné je dokonca i vtedy, keď pacienti vedia, že dostávajú placebo. Výskum naznačuje, že placebo je rovnako účinné pri chirurgických zákrokoch ako pri bežných ochoreniach. Mnohé štúdie zistili, že stačí povedať pacientom, že podstúpili chirurgický zákrok, a má to rovnaké účinky ako u pacientov, ktorí operáciu skutočne podstúpili. Funguje to však iba pri určitých druhoch zákrokov, napríklad pri kolennej artroskopii, pretože v prípade komplikovanejších stavov (ako je zlyhanie srdca) musí pacient podstúpiť skutočnú operáciu.

Operácie pred 150 rokmi: Keď ľudia odchádzali zomrieť pod nôž

Chirurgia nenarodených
Nemusíte sa ani narodiť, aby ste mohli podstúpiť operáciu. Takéto zákroky sú fascinujúce z hľadiska náročnosti a znejú priam neuveriteľne. Jedným z nich je nedávny zákrok na dieťati v matkinom lone vo Veľkej Británii. Dieťa trpelo vrodenou anomáliou, keď sa mu nesprávne formovali chrbtica a miecha. Matka mala niekoľko možností - počkať do narodenia dieťaťa, súhlasiť s jeho operáciou v maternici alebo ukončiť tehotenstvo potratom. Rozhodla sa pre operáciu in utero, pretože tento stav je oveľa ťažšie liečiť po narodení a úplnom vyvinutí dieťaťa. V priebehu štyroch hodín chirurgovia operovali chrbticu dieťaťa priamo v matkinom lone. Dieťa sa narodilo v apríli 2019 úplne zdravé.

Zabudnúť nástroje v pacientoch je bežné
Aj keď ide o častú tému vtipov o chirurgoch, asi si myslíte, že neúmyselné zabudnutie nástrojov v pacientovi počas operácie je nemožné. Prekvapivo to tak vôbec nie je. Na celom svete chirurgovia často „zabúdajú" v telách pacientov rôzne nástroje vrátane klieští, chirurgických masiek a ihiel. Existuje veľa dôvodov, jedným z nich je, že do operácie sa zapája niekoľko chirurgov naraz, alebo jednoducho nikto neeviduje presný súpis chirurgických nástrojov, ktoré použili pri zákroku.

FOTO: Chirurgia v 19. storočí: Ilustrácie, z ktorých sa vám obráti žalúdok

Zub namiesto oka
Niektoré časti oka chirurgovia dokážu transplantovať, no nahradenie celého oka za oko inej osoby je stále vzdialenou budúcnosťou. No existuje spôsob ako obnoviť zrak - a to vložiť zub do oka, čo znie možno ako zo sci-fi hororu, ale tento postup je známy ako osteo-odonto-keratoprostéza a existuje už dlhú dobu. Spočíva vo vytvorení otvoru v zube, do ktorého vložia protetickú šošovku a zub v oku následne slúži ako rohovka. Týmto spôsobom už lekári vrátili zrak niekoľkým pacientom s poškodenou rohovkou. Keďže zub pochádza od toho istého človeka, existuje minimálna šanca, že telo odmietne tkanivo a vzniknú neskoršie komplikácie.

Vypestovanie čeľuste na chrbte
Keď 56-ročný Nemec stratil časť dolnej čeľuste v dôsledku rakoviny, mal dve možnosti: prežiť zvyšok života bez čeľuste alebo súhlasiť s experimentálnym postupom, ktorý vyvinuli vedci z Univerzity v Kieli. Súhlasil a stal sa prvým pacientom v histórii, ktorému na chrbte vyrástla čeľusť. Pomocou modelu hlavy vytvorili lekári titánovú klietku pripomínajúcu jeho čeľusť, naplnili ju kostnými minerálnymi blokmi a potiahli kostnou dreňou. Klietku naplnili proteínom na urýchlenie rastu kostí a implantovali ju mužovi pod pravú lopatku. Na prekvapenie všetkých sa čeľusť vyvinula za niekoľko týždňov a chirurgovia ju s úspechom implantovali na tvár. Muž sa s ňou rýchlo naučil žuť, hoci ešte nemal zuby. Trvalo ešte nejaký čas, kým ju mohol používať ako normálnu čeľusť.

DISKUSIA
30.8. 2019 15:00
Diskusia