MENU
Menu

Zdravie Evolúcia? Toto je na vašom tele zbytočné!

Ľudské telo nosí so sebou niekoľko dávno zabudnutých zbytočností. Neverili by ste, čo všetko máme čisto iba kvôli tomu, aby sme nezabudli, čo sa treba učiť na hodinách biológie. Tieto všetky orgázny sú takmer zbytočné!

Evolúcia? Toto je na vašom tele zbytočné!
Darwinov hrbolček
Začíname hneď pánom evolúcie, podľa ktorého sa volá malá gulôčka na vrchole nášho ucha. Má ju sotva 10 % populácie, niektorí si ju dokážu nahmatať, u iných ju sotva vidno. Sám Darwin o výrastku hovorí vo svojej knihe O pôvode človeka. Ide o jeden zo základných znakov podobnosti človeka a primátov, majú ho napríklad aj makaky. Podľa všetkého ide z ešte dávnejších čias o pozostatok kĺbu, ktorým sa sklápali uši alebo sa nimi hýbalo.

Evolúcia? Toto je na vašom tele zbytočné!
Telesné ochlpenie
Ďalšia vec, ktorú nám netreba, ba čo viac - dnes sa jej snažíme všemožne zbaviť. Obočie pravdepodobne malo zabrániť vnikaniu potu do očí. Z nedávneho leta si pamätáme, že už dávno sa to úbohému obočiu nedarí a pri poriadnom behu na slnku nám zatečie štipľavý pot aj do oka. Zvyšok ochlpenia mal vraj hrať rolu v prípade rozmnožovania a zvyšoval atraktivitu mužov. Nuž, možno tak v období 70-tych rokov.

Evolúcia? Toto je na vašom tele zbytočné!
Vomeronazálny orgán
Známy aj ako VNO alebo Jacobsonov orgán. Prídavné čuchové "zariadenie" v kosti čerieslo medzi ústami a nosom malo slúžil na ňuchanie feromónov. Pravdaže, mnohým stavovcom ešte stále slúži - u niektorých cicavcov vidíme rôzne grimasy, tzv. flémovanie, aby nasmerovali pach práve k tomuto orgánu. Vomeronazálny orgán je u človeka nefuknčný. Vedci sa však rozdeľujú na dva tábory. Jedni vravia, že atrofuje ešte pred pôrodom a neexistuje nervové spojenie medzi ním a mozgom. Druhí, pravdepodobne pracujúci pre parfumérske spoločnosti, tvrdo presadzujú názor plnej funkčnosti tohto detektora feromónov.

Evolúcia? Toto je na vašom tele zbytočné!
Zuby múdrosti
Ústna hygiena sa za tie storočia výrazne zlepšila a čeľusť za posledné desiatky tisíc rokov zmenšila. Zuby múdrosti nám už jednoducho netreba. Až 35 % ľuďom nerastú vôbec. Súčasne však evolúcia myslela aj na to, že aj zubári musia chodiť na dovolenky, a tak až v prípade 95 % ľudí treba zuby múdrosti vŕtať a trhať.

Evolúcia? Toto je na vašom tele zbytočné!
Ušné svaly
Pri väčšine cicavcov chápeme, keď nastražia uši smerom k prichádzajúcemu zvuku. My to už zopár tisíc rokov nerobíme. Ušné svaly dnes využíva maximálne Bill Cosby a mimozemšťan Alf na to, aby vtipne hýbali ušami. Okrem toho sú úplne zbytočné.

Evolúcia? Toto je na vašom tele zbytočné!
Kostrč
Dobrá akurát na to, aby sme si ju poriadne narazili. Naši predkovia mali kedysi chvost, no aj to bolo poriadne dávno. Hoci sem-tam sa nájde prípad, že sa dieťa narodí s malým chvostíkom, vždy mu ho chirurg šikovne vyoperuje.

Evolúcia? Toto je na vašom tele zbytočné!
Slepé črevo
Kedysi nejakú funkciu určite malo, najmä v čase, keď sme jedli primárne zelenú stravu. Dnes nám nijak nepomáha, často sa zapáli a treba ho vybrať. Ešte nikto sa nesťažoval, že by mu "slepák" chýbal.

Evolúcia? Toto je na vašom tele zbytočné!
Zimomriavky
Keď nám je zima či sledujeme poriadne desivý horor, občas prebehnú telom zimomriavky. U niektorých cicavcov slúžia na typické "naježenie sa", aby zahnali predátorov či inú formu nebezpečenstva. Človeku už slúžia len na to, aby nedokázal ostatných oklamať, že mu nie je zima.

Evolúcia? Toto je na vašom tele zbytočné!
Mužské bradavky
Tvoria sa už počas prenatálneho vývoja. Ak sme sa však v útrobách našich matiek rozhodli, že zasvätíme zvyšok života čítaniu pánskych a nie dámskych magazínov, sú nám bradavky na nič. Existuje iba veľmi málo mliečnych prípadov u mužov. Samozrejme, bez nich by to vyzeralo trochu čudne, nemyslíte?

DISKUSIA
29.9. 2014 8:00
Diskusia