MENU
Menu
Hessy Levinsons Taft.

Zdravie Dokonalé árijské bábätko: Pravdu o jeho židovskom pôvode nacisti nezistili

Hessy Levinsonsová Taftová je dnes profesorkou chémie, ktorá si užíva zaslúžený dôchodok. Keď však mala len šesť mesiacov, zohrávala dôležitú úlohu v rámci nacistickej propagandy. Goebbels totiž nezistil, že jej rodičia sú židia.

Goebbels potreboval „dokonalé árijské bábätko“. Zhodou okolností si vybral vtedy len šesťmesačnú Hessy, ktorej veľké oči a bucľaté líca boli ako stvorené pre propagandistické plagáty. Tvár dievčatka sa na Nemcov pozerala aj z obálky rodinného magazínu Sonne ins Haus (Slnko v dome). Nacistický majster propagandy pritom vôbec netušil, že Levinsonsovci sú židia.

Hessy sa narodila v roku 1934 Jacobovi a Poline Levinsonovým. Pochádzali z Lotyšska, kde študovali klasickú hudbu, a neskôr sa odsťahovali do Berlína. Tu sa zamestnali v opere a o šesť rokov neskôr sa im narodila dcéra Hessy. Ako šesťmesačnú ju vzali do fotografického štúdia k Hansovi Ballinovi, jednému z najznámejších berlínskych fotografov tých čias. Snímka dcéry sa rodičom samozrejme páčila a vystavili si ju na klavír, ktorý dostala Polina od Jacoba ako dar.

Keď o niekoľko mesiacov neskôr uvideli Hessynu tvár na obálke magazínu Sonne ins Haus, ostali v šoku. Išlo o jeden z mála časopisov, ktorý v tom čase vychádzal, a šéfoval mu kamarát Hermanna Göringa. Ospevoval nacistický režim a vynášal do nebies árijskú rasu. Stránky sa hemžili fotkami mužov so svastikami na uniformách a Levinsonovci boli samozrejme zhrození, keď videli, ako tento časopis zdobí portrét ich dcéry. Rodičia ihneď zašli za Ballinom, aby zistili, ako je možné, že sa fotka dostala do magazínu.

Ako sa ukázalo, nacisti usporiadali súťaž, aby našli čo najkrajšie „árijské“ dieťa. Oslovili fotografov s tým, aby im poslali desať najlepších záberov, a tak Ballin urobil, čo mu kázali. Dobre vedel, že Hessy je dieťaťom židovských rodičov, ale na ministerstve propagandy sa to nedozvedeli. Fotograf vysvetlil šokovaným rodičom: „Nemohol som si odpustiť tento žartík. A mal som pravdu. Zo všetkých možných detí vybrali ako to dokonale árijské práve to vaše.“

Ballinov žartík ale vystavil Levinsonovcov veľkému nebezpečenstvu. Hessyna tvár totiž bola všade, každý ju poznal .Rýchlo sa mohlo stať, že rodičov ktosi udá. Snažili sa s ňou teda chodiť von čo najmenej a jej detstvo sa do veľkej miery odohrávalo najmä medzi štyrmi stenami.

V roku 1938 Jacoba zatkli a obvinili ho z daňového podvodu. Obvinenie bolo vykonštruované a Levinson si konečne povedal, že života v nacistickom Nemecku má dosť. Ešte v tomu roku emigrovali do Lotyšska, odtiaľ sa presťahovali do Paríža a keď Nemci dobyli Paríž a začali tu zhromažďovať židov, ušli na Kubu. Napokon sa definitívne usadili v USA, kde Hessy študovala chémiu a v roku 1959 získala titul a vydala sa za Earla Tafta.

Jej príbeh sa dostal na svetlo sveta až v roku 2014, keď Hessy navštívila Izrael a darovala tamojšiemu múzeu obetí holokaustu kópiu magazínu Sonne ins Haus. Na obálke je jej detská tvár. Nacisti sa nikdy nedozvedeli pravdu.