MENU
Menu

Zdravie Dobrá správa: na svete je pivo, ktoré vraj nespôsobuje opicu

Koľkokrát sa vám už stalo, že ste v piatok večer vybehli „na jedno" a vrátili ste sa v sobotu na obed s prázdnou peňaženkou a bolesťami hlavy? Podobné nepríjemné zážitky už môžu byť minulosťou. Holandský pivovar De Prael totiž vyrobil Svätý grál medzi pivami, ktorý výrazne znižuje riziko opice.

Dobrá správa: na svete je pivo, ktoré vraj nespôsobuje opicu
Majiteľom amsterdamského pivovaru je Thomas Gesink, ktorý prijal nečakanú výzvu od svojich kamarátov. „Raz večer ma začali nabádať, aby som vymyslel pivo, z ktorého sa môžete opiť a na druhý deň ísť bez problémov do práce," tvrdí Thomas. „Vzal som ich za slovo. Na druhý deň sme s kolegami začali pracovať na recepte, ktorý by neovplyvnil chuť piva a zredukoval bolesti hlavy na minimum."

Po niekoľkých mesiacoch sa to podarilo. Presný recept na pivo s 4,5 percentným obsahom alkoholu samozrejme zostáva prísne utajený, Thomas však odhalil, že proti bolestiam hlavy výrazne pomáha zvýšený obsah vitamínu B12, ktorý sa v nápoji nachádza. „V podstate je to jediný vo vode rozpustný vitamín. Vďaka tomu s ním môžete rátať pri varení," objasňuje Thomas. V jeho najnovšom vynáleze tiež nájdete zvýšený obsah soli a vŕbové vlákna, ktoré majú detoxikačné účinky.

Napriek týmto ingredienciám však prevádzkovatelia pivovaru De Prael tvrdia, že ich produkt nestratil nič zo svojej autentickej chuti. Zákazníci očividne súhlasia.

Dobrá správa: na svete je pivo, ktoré vraj nespôsobuje opicu
Thomas tvrdí, že pivo naozaj obmedzuje bolesti hlavy na minimum, avšak len v prípade, že ho človek konzumuje zodpovedne. Po štyroch až piatich krígľoch bude ráno úplne v poriadku, pri väčšom množstve vypitých pollitrákov ale pivo svoju čarovnú vlastnosť postupne stráca.

Odborníci tvrdia, že celý koncept piva, ktoré nespôsobuje opicu, je len čistým marketingovým výmyslom. Rolu hrá po jeho konzumácii najmä placebo efekt a žiadna štúdia nedokázala, že z piva z produkcie De Prael naozaj menej bolí hlava. Lekári sa zasa zhodujú na jednej veci: jediné pivo, po ktorom ráno naozaj bez problémov vstanete, je nealkoholické.

DISKUSIA
19.11. 2016 6:00
Diskusia