Mor
Slovo "mor" už zľudovelo. Označuje niečo veľmi otravné, ničivé a nemožné zastavenia, presne ako to bolo kedysi so skutočným ochorením pod týmto názvom. Morových pandémií bolo viacero, najničivejšia bola v 14. storočí, kedy zabila polovicu ľudstva. Dnes sa považuje za vyhubenú chorobu, hoci africký mor ošípaných je stále aktuálnou témou. Ten sa však na človeka neprenáša. Mor je infekčným ochorením, ktoré má na svedomí najväčší počet úmrtí vo svete.

Pravé kiahne
Ovčie kiahne poznáme všetci a takisto si nimi takmer všetci prejdeme. Bez väčších problémov a s úspešným vyliečením sa. Pravé kiahne sú však vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa svetu podarilo dostať pod kontrolu až v 70-tych rokoch minulého storočia a vo voľnom prostredí je vyhubené. Dovtedy však stihlo zabiť obrovské množstvo ľudí, najviac počas stredoveku, kedy bola hygiena a znalosť medicínskych postupov výrazne zaostalá. Pravé kiahne sú podľa dát druhým najničivejším ochorením histórie.

Španielska chrípka
Nie je to tak dávno, čo sa svet spamätával z tzv. španielskej chrípky. Prišla ako ničivá vlna po prvej svetovej vojne a napáchala ešte väčšie škody na obetiach ako boje samotné. Kruté obdobie rokov 1918 až 1919 síce odkazuje na to, že do sveta poslali "pliagu Španieli, no išlo len o dezinformácie, z ktorých vznikol názov. V skutočnosti trpeli všetky krajiny. Tento typ chrípky je na pozícii číslo tri medzi ochoreniami, ktoré počtom obetí poznačili svet.

HIV/AIDS
Medzi historicky bolestivými, no vyhubenými ochoreniami má miesto aj jedno stále aktuálne. Vírus HIV, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS, existuje dodnes a ráta ďalšie a ďalšie obete. Nakoľko ochorenie bolo identifikované až v 80-tych rokoch minulého storočia, jeho prudké rozšírenie sa máme mnohí v pamäti. Na prelome tisícročí bolo infikovaných cez 60 miliónov ľudí po celom svete a posledné čísla hovoria, že doteraz podľahlo cez 30 miliónov.

Koronavírus
Z pohľadu počtu nakazených a počtu obetí sa aktuálne pandemické ochorenie COVID-19 nachádza v rebríčku niekde pri chvoste. Koronavírus, ktorý ho spôsobuje, síce stále úraduje, no zdravotníctvo a povedomie ľudí o pandémiách ja na inej úrovni, ako to bolo za čias vyššie spomínaných období. Ako prevenciu treba nosiť rúško, dodržiavať odstup od ostatných ľudí a dezinfikovať ruky i povrchy. Práve dodržiavanie opatrení je dôvodom, že hoci koronavírus straší, nie je taký ničivý, ako by tomu bolo kedysi.