MENU
Menu

Zdravie Dievča dosiahlo pubertu ako sedemročné. Za všetko môžu rodičia

Je možné, aby svetlo lámp urýchlilo u dieťaťa príchod puberty? Zvláštny prípad riešia momentálne lekári v Číne. Rodičia k nim priviedli len sedemročné dievča, ktoré začalo javiť známky dospievania. Údajne za to môže fakt, že posledné tri roky spávalo pri zapnutom osvetlení.

Dievča dosiahlo pubertu ako sedemročné. Za všetko môžu rodičia
Meno dievčaťa lekári samozrejme nezverejnili a označili ho pseudonymom Dandan. Meria 120 centimetrov a nad svojimi rovesníkmi sa doslova týči. Rodičov rast tešil, pretože výška sa v Číne považuje za symbol úspechu, a tak im vôbec neprišlo čudné, že ich dcéra za rok podrástla o desať centimetrov. Matka začala byť znepokojená až vo chvíli, keď dievča kúpala, a všimla si, že sa mu začali vyvíjať prsia. Vzala teda sedemročnú Dandan k doktorovi, ktorému ostalo len konštatovať: „Dievča je v puberte o tri roky skôr, než by malo."

Zvláštny spánok zvierat: Ktoré spia len polovicou mozgu?

Vyšetrenia ukázali, že štruktúra kostí u Dandan zodpovedá tej u desaťročného dievčaťa a dokonca sa jej začali vyvíjať vaječníky. Práve to bol neklamný znak nástupu puberty. Naopak je nepravdepodobné, že rýchly rasť dieťaťa bude pokračovať a lekári predpokladajú, že nikdy nebude vyššie než 150 centimetrov.

Čo všetko robia námesační okrem prechádzok po byte?

Matka dievčaťa samozrejme nechcela veriť tomu, čo jej doktori tvrdia. Ako mohlo jej malé dievčatko byť v puberte, keď ešte len nastúpilo do školy? Žena vravela, že jej dcéra sa zdravo stravovala, nejedla vyprážané pokrmy ani nepila sladené nápoje, a tak nedokázala pochopiť, čo spôsobilo hormonálne zmeny.

Dievča dosiahlo pubertu ako sedemročné. Za všetko môžu rodičia
Lekári boli spočiatku tiež bezradný, mali pred sebou naozaj unikátny prípad. Medzi rečou sa však Dandaninej matky spýtali, aké má dievča zvyky. Žena spomenula, že dievča už tri roky spáva pri rozsvietenej lampe, pretože sa bojí tmy. Doktori skočili po tejto stope a mali pravdu. Svetlo totiž spomaľuje alebo celkom zastavuje produkciu melatonínu, hormónu, ktorý je zodpovedný nielen za kvalitný spánok. Brzdí totiž aj tvorbu pohlavných hormónov.

Inemuri: Japonské umenie vyspať sa kdekoľvek

Doktori napokon došli k záveru, že roky spania pri rozsvietenom svetle spôsobili nízku hladinu melatonínu v tele dievčaťa a tým rýchlejšiu tvorbu pohlavných hormónov. To malo za následok urýchlený nástup puberty. Tiež konštatovali, že podávanie liekov by už v tomto štádiu bolo zbytočné, a tak sa Dandan musí so skorším dosiahnutím dospelosti jednoducho naučiť žiť.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
15.10. 2019 22:00
Diskusia