Výskum ukázal, že gravidné samice lemurov, ktoré čakali samčekov, páchli inak ako tie, ktoré mali porodiť samičky.

Štúdia, zverejnená v časopise Biology Letters, je prvou, ktorá poukázala na takúto súvislosť. Americkí vedci pritom tvrdia, že to isté môže platiť aj u ľudí.

Výskumníci z Dukeovej univerzity v Severnej Karolíne odobrali sterové vzorky dvanástim lemurom kata pred a po gravidite. Chemická analýza ukázala, že stovky zložiek zodpovedných za pižmový zápach sa počas gravidity zmenili.

K najväčším zmenám došlo u tých samíc, ktoré čakali malých samčekov. Zdá sa pritom, že na pach gravidných samíc vplývajú "dramatické" hormonálne rozdiely.

Nie je známe, prečo lemury, ktoré čakajú samčekov, vydávajú jednoduchšie vône, ale môže to byť spôsobené šetrením energie, pretože v takýchto prípadoch si jej telo aj viac žiada.

Na otázku, či to isté môže platiť aj u žien, odpovedá výskumníčka Christine Dreová: "Už existuje výskum poukazujúci na zmeny ženinej vône počas tehotenstva, ale autori ju nespájali s pohlavím dieťaťa."

"Rovnako nevieme, či iní ľudia by vlastne mohli tieto zmeny zacítiť. Avšak vo všeobecnosti je dôvod domnievať sa, že podobné mechanizmy môžu platiť u primátov, vrátane ľudí," dodáva Christine Dreová.