MENU
Menu

Zdravie Diétne, ale sýte: Čo si dať večer, aby nerástlo brucho?

Večerné jedenie je pre mnohých stále veľkou neznámou. Minimálne v tom prípade, keď nechcú mať brucho ako kotol. Odporúčania typu "jedz diétne" sú veľmi všeobecné, a tak sa na to pozrime bližšie. Tu sú základné rady, čo jesť vo večerných hodinách, aby bolo brucho spokojné a zbytočne nerástlo.

Diétne, ale sýte: Čo si dať večer, aby nerástlo brucho?
Zelenina a zase zelenina
Väčšina mužov to nepočuje rada, ale jednou z najlepších surovín na večer je zelenina. V zásade možno povedať, že ide o top voľbu počas celého dňa, ale buďme realisti - komu by chutila od rána do večera? V neskorších hodinách je však pre svoju nízku kalorickú hodnotu a bohatý obsah doslova ideálna. Možno ju jesť surovú, variť, dusiť, grilovať aj piecť a veľmi dobre sa kombinuje s inými surovinami. Zeleninu teda berte ako bod číslo jeden, ktorý by na tanieri nemal chýbať a samozrejme, ak treba, ešte niečo pridajte, aby ste sa dostatočne zasýtili.

FOTO: Zdravé jedlá, ktoré vám uškodia, ak ich budete jesť nesprávne

Strukoviny ako samostatná kapitola
Z veľkého zástupu zeleninových pochúťok separátne vyberáme strukoviny. Áno, môžu mať za následok nechcenú plynatosť, ale správna úprava a miera pri jedení ju zažehnajú. Obsah strukovín je neuveriteľne bohatý a vďaka bielkovinám sú natoľko sýte, že z času na čas pokojne nahradia mäso. A ak sa dobre pohrabete v receptoch, nájdete nielen nudné zelené lúsky ako prílohu na tanieri, ale aj fajnové chilli, placky či plnené tortilly.

FOTO: Robili ste to dodnes zle? Zistite, ako správne skladovať potraviny

Mäso v zdravej podobe
Netreba sa báť, večer pokojne môžete aj mäso. Je však podmienkou, aby to bol netučný druh, aby bolo pripravené vhodným spôsobom, a tým pádom aj ľahšie stráviteľné a aby ste ho jedli s mierou. Celá večera by mala byť pre telo odľahčenou bodkou, aby následne dokázalo pokojne oddychovať a regenerovať sa. Nejde o druhý obed, takže na to pri nakladaní si myslite. Z mäsa je vhodná dusená či grilovaná hydina, ideálnou voľbou môže byť morčacie. Jedál, ktoré sa núkajú, je množstvo, netreba však zabúdať, že ako príloha by večer nemalo byť pečivo, ale spomínaná zelenina.

Ryby môžu byť
Na skok od mäsa to majú ryby, ktoré sú ešte ľahšie stráviteľné a obsahom zdravých tukov sú absolútne výnimočné. Na večeru sú ideálne, samozrejme, ak ste ich fanúšikom. Zas a znova platí to isté, čo už bolo spomínané pri mäse aj zelenine - treba zvoliť zdravú prípravu a nie vrhnúť sa na obyčajné vysmážanie. Večernému jedeniu netreba zbytočne kaziť imidž ani tučnými omáčkami či prílohami v štýle tatárskej omáčky.

FOTO: Nie, na fotkách nie je jedlo. Optické klamy vás dokonale popletú

Bielkoviny po cvičení
Pokiaľ ste cez deň vydali množstvo energie, prípadne máte za sebou tréning, večerné jedlo je doslova must-have. Neoplatí sa ho vynechávať, práve naopak! Predĺženie spaľovania tukov si zaistíte príjmom kvalitných bielkovín, čo môže byť spomínaná hydina, vajcia alebo obľúbené cottage cheesy. Ich kombinácia so zeleninou je perfektná a prekvapivo sýta.

Keď ovocie, tak avokádo
Sladké jedlá sa na večer neodporúčajú a kvôli vyššiemu obsahu cukru je medzi večerami so zdvihnutým prstom aj ovocie. Samozrejme, vždy lepšie ako čokoláda, ale ak máte na výber, siahnite radšej po avokáde. Je to ovocie s chuťou zeleniny, ktoré vyniká zdravými tukmi. Hodí sa na bielkovinový chlieb či ražný suchár, kombináciou s cottage syrom máte razom parádnu nátierku. Avokádo prihodíte aj do šalátov a pokiaľ na to chcete ísť superzdravo, spravte z neho guacamole a vyjedajte stopkami zeleru čí kúskami mrkvy. Ako druhá večera pri ponocovaní je to vhodný recept proti vlčiemu hladu.

Tipov na zdravé večerné jedlá je množstvo, treba však začať tým, aby ste doma mali tie správne suroviny. Ak je vašou cestou skôr donáška, myslite na to, čo by jedlo malo obsahovať. Večeru však určite nevynechávajte - to vášmu bruchu vôbec neprospeje.

DISKUSIA
14.10. 2019 15:00
Diskusia