MENU
Menu

Zdravie Dar, či prekliatie? Syndróm, ktorý spôsobuje opitosť

Roky mu nik neveril. Polícia, lekári, zdravotné sestry a dokonca aj vlastní príbuzní si mysleli, že muž z amerického Richmondu potajme popíja alkohol. A pritom len trpel mimoriadne vzácnou chorobou, takzvaným „syndrómom sebaopitia".

Dar, či prekliatie? Syndróm, ktorý spôsobuje opitosť
Syndróm sebaopitia (vo voľnom preklad z anglického auto-brewery syndrome, ABS) je skutočne bizarný. Človek sa pri ňom cíti ako pod vplyvom alkoholu, aj keď úplne abstinuje. Za všetko môžu črevné baktérie, ktoré fermentujú sacharidy obsiahnuté v strave.

Vysnívaná diéta každého muža: Chlap prežil pôst len pitím piva

Pacient, ktorého vyšetrovali, prišiel do nemocnice potom, ako ho zastavili policajti a odmietol fúkať. Musel sa podrobiť odberu krvi a zistilo sa, že v nej má dve promile alkoholu. Akoby vypil desať pív! Policajtom sa hneď nepozdával, plietol sa mu jazyk, bol dezorientovaný a nevedel udržať rovnováhu. Napriek tomu tvrdil, že nič nepil.

„Nebolo to prvý raz, čo pacient upadol do takéhoto stavu," tvrdí Fahad Malik, spoluautor štúdie, ktorá skúmala ABS. „Roky mu ale nik neveril, všetci si mysleli, že pije a navyše aj klame."

Pomohla mu až teta, ktorá sa dopočula o podobnom prípade v Ohiu a donútila synovca, aby tam hľadal pomoc. Rozbor stolice, ktorý mu urobili v tamojšom laboratóriu, ukázal prítomnosť baktérie Saccharomyces cerevisiae a Saccharomyces boulardii. Prvú menovanú určite poznáte pod iným menom: pivné kvasinky.

FOTO: Slovensko prepadlo: Sme takmer najnezdravšia krajina sveta

Diagnóza sa potvrdila a mužovi nasadili antibiotiká. Užíval ich asi mesiac a navyše dodržiava prísnu bezsacharidovú diétu. Musí sa vyhýbať jedlám, ktoré by mohli baktérie fermentovať.

Dar, či prekliatie? Syndróm, ktorý spôsobuje opitosť
Lenže už pár týždňov potom, ako užil poslednú tabletku, sa opitosť opäť vrátila. Muž dokonca spadol, udrel si hlavu a spôsobil si krvácanie do lebky. Testy ukázali štyri promile alkoholu, teda dvojnásobok toho, čo naposledy. Personál nemocnice opäť neveril, že pacient nepil.

Zúfalý muž ďalej hľadal pomoc, keďže už poznal svoju diagnózu. Internisti, neurológovia, psychiatri, gastroenterológovia, tí všetci sa snažili, ale nevedeli ho vyliečiť. Napokon kontaktoval Richomndovu univerzitu na Staten Islande a tamojší odborníci súhlasili, že sa ho pokúsia vyliečiť.

FOTO: Pred a po: Ľudia začali abstinovať a podstúpili ohromnú premenu

Antibiotiká opäť zabrali, lenže jedného dňa sa diagnóza vrátila. Stalo sa tak potom, ako si pacient potajomky doprial pizzu a sladený nápoj, vďaka čomu sa mu v črevách opäť spustila fermentácia. Lekári mu teda radšej nasadili vnútrožilové antibiotiká a nechali si ho v nemocnici.

Po pár týždňoch ho prepustili a pacient začal k stravovaniu pristupovať zodpovednejšie. O jeden a pol roka neskôr sa už jeho stav stabilizoval a dokonca si môže dopriať aj sacharidy, i keď s mierou. Pravidelne tiež používa analyzátor dychu, aby sa uistil, že sa mu v tele opäť netvorí alkohol.

Rozšírenie pivných kvasiniek v jeho črevách zrejme ironicky spôsobili práve antibiotiká. „Pacient pred ôsmimi rokmi podstúpil operáciu palca a naordinovali mu antibiotiká," tvrdí Malik. „Tie mu rozhádzali črevnú mikroflóru a umožnili nadmerný rast kolónií pivných kvasiniek. Práve kvôli rovnováhe v črevách sa popri užívaní antibiotík odporúča jesť aj probiotiká, či už v pilulkovej, alebo prírodnej forme."

Prvý zdokumentovaný prípad ABS pochádza zo 70. rokov 20. storočia a vyskytol sa v Japonsku.

DISKUSIA
3.11. 2019 13:00
Diskusia