Pomocou správnych cvikov viete telo doslova reštartovať a vrátiť ho v čase. Potom vám rovesníci budú závidieť, že hoci roky pribúdajú, telo nechradne.

Základom je pohyb
Bez ohľadu na to, čo vám bude tvrdiť šéf v práci, alebo učiteľ v škole, ľudské telo nie ej stavené na sedenie. Sedenie sa preto považuje svojou škodlivosťou aj za novodobé fajčenie. Dôvodom je, že bez pohybu nám chradnú svaly aj orgány a starneme rýchlejšie. Naopak pohyb znamená rýchlu obnovu, prílev testosterónu a s tým súvisiaci aj dostatok životnej a sexuálnej energie. Cvičiť je dobré v akejkoľvek forme, ale niektoré kombinácie sú pre udržanie mladosti základom.

Dôležité mitochondrie
Cvičiť môžete z viacerých dôvodov. Pre rozvoj sily, pekné telo, alebo lepšiu výdrž. Podľa toho si samozrejme môžete aj nakombinovať cvičebnú zostavu. Ak chcete byť dlho mladý, budete potrebovať aktivovať mitochondrie na bunkovej úrovni. Mitochondrie sú zodpovedné za rozklad živín vo vašom tele a ich premenu na energiu. Ak sú dostatočne aktívne, znamená to, že sa budete cítiť stále mlado. Zastavíte stagnáciu svalov a dokonca im pomôžete dosiahnuť rast, ako tomu bolo v mladosti, hoci už výhybka veku prekročila stav, kedy vám testosterón pribúda sám od seba. Zmena svaloviny na bunkovej úrovni preto znamená, že vaše svaly zostanú dlhšie silné a mladšie. Zdá sa, že kľúčovým je HIIT cvičenie.

Cvičenie večnej mladosti
Skúmanie vplyvu cvičenia na dlhovekosť prinieslo zaujímavé výsledky. Silové cvičenie v posilňovni preukázalo zlepšenie prekrvenia a rozvoj svalovej sily aj tvorbu testosterónu. Ľudia s aeróbnym cvičením preukázali zlepšenie prietoku krvi a kyslíka. Skupina cvičencov, ktorá fandila HIIT však ukázala najväčšie zmeny na mitochondriálnej funkcii.

Dokonalý mix cvikov
Doktor Carl Lavie z kardiologického inštitútu Johna Ochsnera v New Orleans popisuje HIIT ako pravdepodobne najlepšiu formu cvičenia pre dlhovekosť a životnú vitalitu. To však neznamená, že nie je vhodné snahu o dlhovekosť podporiť aj silovým cvičeným a aeróbnymi aktivitami. pretože tie práve dodávajú dlhovekosti ten správny drajv. Ideálne je preto kombinovať HIIT s aeróbnu aktivitou v nízkej úrovni srdcového rytmu a silovými cvikmi, ktoré podporia rozvoj svalov a pevnosť kostí.