Tajomstvo spaľovania tuku nie je podľa Zdravia len o večnom tréningu. K spaľovaniu tukov prispieva každý pohyb. Je však dôležité si uvedomiť, že čím rýchlejší a intenzívnejší bude, tým rýchlejšie sa rozbehnú metabolické procesy.
„Počas takéhoto tréningu telo zrýchli procesy spaľovania energie, spáli veľa kalórií. Okrem toho metabolizmus zostáva zvýšený ešte pol dňa po intenzívnom cvičení. Je to preto, že telo musí naďalej vydávať energiu na opravu poškodenia spôsobeného cvičením,“ uviedol pre Womanshealth kolínsky osobný tréner a športový vedec Clifford Opoku-Afari.
Tepová frekvencia na spaľovanie tukov
Za zónu spaľovania tukov sa označuje pulz medzi 110 a 130 údermi za minútu. Faktom zostáva, čím menej sa pri športe namáhame, tým menej kalórií spotrebujeme. Preto, ako uviedol Opoku-Afari, je vhodnejšie vrhnúť sa na intenzívny tréning s vysokým pulzom až okolo 160 až 180 úderov za minútu s krátkymi prestávkami, počas ktorých môže pulz klesnúť.
Najdôležitejší efekt nastáva ale až po tréningu a to počas nasledujúcich 48 hodín, kedy dochádza k skutočnému úbytku tuku a nie počas samotného tréningu. Pri tomto pravidelnom a dlhodobom metabolickom tréningu sa zvyšuje bazálny metabolizmus, čo je množstvo energie, ktoré telo spotrebuje za deň v pokojnom stave.
Začiatočník by si preto mal nastaviť tréningy 2 až 3-krát do týždňa zároveň s úpravou stravy, pretože tá je pri úspešnom cvičení ešte rozhodujúcejšia. Dôležitá je aj regenerácia medzi tréningami.
O aké športy a princípy ide, dozviete sa na ďalšej strane ►►►