Ochorenie srdca
Ochorenie srdca sme donedávna považovali za neprenosné ochorenie, ktoré je výsledkom genetiky a životného štýlu. Začiatkom tohto roku poskytol tím lekárov v programe CIFAR dôkazy o opaku! Zistili, že niektoré srdcové choroby môžu byť nákazlivé. Lekári argumentujú tým, že mnohé srdcové choroby koexistujú so zmeneným mikrobiómom, zmesou baktérií, húb a parazitov, ktoré sú v našich črevách. Keď zmenené mikrobiómy preniesli z jedného pokusného zvieraťa na druhé, vyvinula sa u hostiteľa tá istá choroba. Nezdravý mikrobióm spôsobujúci chorobu sa podobne šíri aj z človeka na človeka. Lekári preto skúmajú, či je možné rovnako preniesť zdravý mikrobióm z jednej osoby na druhú.

Osamelosť
Znie to neuveriteľne, ale aj osamelosť je nákazlivá. Dlhodobá štúdia s viac ako päťtisíc ľuďmi a ich sociálnymi vzťahmi preukázala sledovateľné rozšírenie osamelosti z jedného človeka na druhého. Ľudia totiž začnú pociťovať pocity osamelosti skôr, ako sa úplne izolujú. Znamená to, že ľudia sa začnú cítiť osamelí už vtedy, keď trávia čas s priateľmi. Takto sa podelia o svoje pocity osamelosti s ostatnými ešte pred prijatím osamelého životného štýlu. Tieto prenesené pocity osamelosti sa môžu zakoreniť v ďalšej osobe a cyklus pokračuje. Vedci zistili, že sme náchylnejší „nakaziť“ sa osamelosťou skôr od priateľov ako od rodiny a v rámci pohlaví sú „nákazlivejšie“ ženy ako muži.

Žalúdočné vredy
Stresujúci životný štýl a korenené jedlá sme často neprávom obviňovali z toho, že spôsobujú peptické vredy. V skutočnosti je hlavnou príčinou žalúdočných vredov baktéria Helicobacter pylori. Infikovaná je ňou viac ako polovica svetovej populácie. Z doposiaľ nezistených  dôvodov niektorí ľudia nikdy netrpia žiadnymi príznakmi, u iných sa veľmi rýchlo objavia peptické vredy v žalúdku a tenkom čreve. Baktéria spôsobujúca vredy sa prenáša slinami a výkalmi, takže bozky či pitie z jedného pohára s infikovaným človekom alebo slabá hygiena po WC vám môžu spôsobiť vred.

Pocit chladu
Vedci z univerzity v Sussexe objavili dôkazy o tom, že ľudia sú náchylní „nakaziť sa“ pocitom zmeny teploty, čo je jav, pri ktorom obyčajné pozorovanie niekoho v „chladnej“ situácii spôsobí pokles teploty nášho tela. Účastníkov štúdie požiadali, aby si pozreli video, pri ktorom niekto ponoril ruku do ľadovej vody. Výsledkom bolo, že diváci vyjadrili nielen subjektívny pocit, že pri sledovaní videa cítili chlad, ale výrazne sa znížila i skutočná povrchová teplota ich rúk. Je zaujímavé, že nákaza teplotou sa spája iba s pocitom chladu. Keď účastníci sledovali, ako niekto dáva ruku do teplej vody, neobjavila sa u nich takmer žiadna fyzická reakcia. 

Vysoký krvný tlak
Vysoký krvný tlak, často spájame s nezdravou stravou a stresujúcim životným štýlom, no dnes už súvisí aj s veľmi častým výskytom nákazlivého vírusu. Tím vedcov zistil, že u myší infikovaných cytomegalovírusom (CMV) sa vyvinul vyšší krvný tlak v porovnaní s myšami bez vírusu. To však neznamená, že strava a životný štýl nehrajú žiadnu úlohu. Najvyšší krvný tlak totiž mali myši infikované CMV, ktoré dostávali stravu s vysokým obsahom cholesterolu. Vedci následne uskutočnili pokusy s ľudskými bunkovými kultúrami. Zistili, že ľudské bunky infikované CMV vytvorili proteín, o ktorom je známe, že prispieva k vysokému krvnému tlaku. Odhaduje sa, že CMV postihuje 60 až 99 percent dospelých ľudí na celom svete. Vírus sa prenáša prostredníctvom zdieľania telesných tekutín a zostáva v našom tele po celý život.

Zubný kaz
Určite ste od svojho zubára neraz počuli, že si musíte umývať zuby, používať medzizubnú kefku, zubnú niť a obmedziť príjem cukru, ak chcete mať zdravé zuby. Nikdy vám však asi nepovedal, že sa máte vyhýbať ľuďom so zlou zubnou hygienou a nebozkávať sa s nimi. Zubný kaz je výsledkom práce baktérií v našich ústach, ktoré premieňajú cukor na kyselinu, ktorá priľne k zubu a rozožiera sklovinu. Keď sa budete intenzívne bozkávať s niekým, kto kašle na zubnú hygienu, získate rovnaké baktérie, ktoré vám narobia v ústach poriadnu šarapatu. Preto chráňte najmä malé deti, ktoré si ešte nevytvorili imunitu voči baktériám. Dospelý človek môže tieto baktérie odovzdať svojmu tým, že ho pobozká na ústa, podelí sa s ním o spoločnú vidličku alebo „vyčistí“ cumlík vlastnými slinami predtým, ako ho vráti dieťaťu.