MENU
Menu

Zdravie Čo o vás prezradia mikróby? Oveľa viac, než si myslíte

Odkedy ľudstvo objavilo existenciu choroboplodných zárodkov, robíme všetko, aby sme ich minimalizovali alebo úplne zničili - v domácnostiach i v našich organizmoch. Obchodu s antimikrobiálnymi prípravkami sa mimoriadne darí a podľa odhadov do roku 2021 dosiahne celkovú hodnotu vyše štyroch miliárd eur. Napriek tomu v priemernej domácnosti „žijú" tisíce druhov mikróbov, ktoré nie sú iba zlé.

Čo o vás prezradia mikróby? Oveľa viac, než si myslíte
Boli ste vo vesmíre?
Vedeli ste, že pod mikroskopom je ľahké zistiť, či ste sa náhodou práve nevrátili z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS)? Inštitút J. Craiga Ventera študuje ISS a osobitnú pozornosť venuje najmä jej najmenším obyvateľom: mikróbom. Keďže na stanici je takmer sterilné prostredie - vzduch a voda prechádzajú niekoľkonásobnou filtráciou a hladké povrchy bránia rastu baktérií, jediným zdrojom mikróbov sú samotní astronauti.

Ovocie a zelenina: Naozaj ich treba pred konzumáciou umývať?

Tím vedcov zistil, že astronauti majú kvôli nižšej rôznorodosti mikróbov zníženú imunitu. V dôsledku toho ich imunitný systém „spí". Vedci sa obávajú, aký vplyv to bude mať na astronautov, keď sa vrátia na Zem alebo docestujú na takú vzdialenú planétu, akou je Mars.

Ste z mesta, alebo z vidieka?
Podobne ako astronautom v sterilnom prostredí chýba rôznorodosť mikróbov, menej ich majú aj obyvatelia miest oproti ľuďom, ktorí žijú na vidieku. Štúdia z roku 2018 porovnala mikróby mestskej a vidieckej populácie v rámci toho istého regiónu Nigérie. Štúdia ukázala, že ľudia, ktorí žijú v mestách a jedia „západnú stravu", majú výrazne menej rôznorodú črevnú flóru. Ľudia na vidieku ju majú oveľa rozmanitejšiu, čo funguje už od útleho veku. Rôznorodosť mikroorganizmov súvisí i s lepším zdravím. Vedci si myslia, že uvedený rozdiel spôsobuje niekoľko faktorov. Ľudia vo vidieckych oblastiach zriedkavo jedia spracované potraviny alebo pijú filtrovanú vodu, tiež viac dojčia deti a berú menej antibiotík, ktoré okrem patogénov zároveň ničia dobrú črevnú flóru.

Nie je jedno, s kým žijete
Výskumníci z Coloradskej univerzity našli súvis medzi tým, aký pach sa šíri domácnosťou a tým koľko mužov alebo žien v nej býva. V domácnostiach, kde ženy prevyšujú počet mužov sa mimoriadne darí baktérii Lactobacillus , ktorá je hlavnou zložkou v mikrobióme vagíny. Jej väčšia koncentrácia preto dodáva domovu ľahký kyslý zápach.

Špinavé fakty o peniazoch: Kto ich drží v ruke, nie je čistý

Domácnosť s rovnakým zastúpením pohlaví alebo s prevahou mužov naopak obsahuje robustné kolónie baktérií Corynebacterium , Dermabacter a Roseburia. Prvé dve žijú na koži, tretia v ľudskom čreve. Corynebacterium osídľuje predovšetkým podpazušie a spôsobuje telesný pach. Podľa výskumníkov mužské domovy často páchnu ako podpazušie.

Chováte domáce zvieratá?
Ak chcete zvýšiť rozmanitosť vašej črevnej flóry a zaplaviť svoj domov novými zaujímavými mikróbami, zaobstarajte si psa. Vplyv najlepšieho priateľa človeka je taký intenzívny, že vedci dokázali s 99-percentnou presnosťou zistiť, či ľudia v domácnosti chovali psov. Podobný, ale menší vplyv môže mať aj mačka. Je to pravdepodobne preto, lebo mačky nechodia von ako psy. Mnohí ľudia sa obávajú, že chovanie psov v byte sa nezlučuje s hygienou. Ukázalo sa však, že deti mestských rodín so psami sú menej náchylné na alergie a astmu. To viedlo vedcov k záveru, že malé množstvo nečistôt, ktoré „vstúpi" dnu so psami, vedie k zlepšeniu zdravia. Ďalším faktorom môže byť skutočný prenos mikróbov z jedného čreva do druhého prostredníctvom rôznych aktivít, ako sú psie bozky alebo podanie tlapky. Niektoré deti, ktoré žijú so psami, majú vo svojom čreve dokonca aj psie mikróby.

Dotyky a mikróby
Pri intímnych stretnutiach dochádza k výmene obrovského množstva mikróbov. Na prenos 80 miliónov baktérií stačí desaťsekundový intímny bozk. Keď sa pár bozkáva deväťkrát denne, vymenia si celé kolónie baktérií. Keď s niekým zdieľame posteľ, mení sa i pestrosť mikróbov na našej koži.

Mikroskopické monštrá, ktoré na vás číhajú v jazerách. Môžu zabíjať

Vedeli ste, že milenci zdieľajú najviac mikróbov na nohách, trupe, pupku a očných viečkach? Všeobecne je známe, že ľudia si prenášajú veľa mikróbov a vírusov prostredníctvom pohlavných orgánov, pričom tieto mikróby súvisia predovšetkým so sexuálne prenosnými chorobami.

Príliš veľa sa umývame a upratujeme
Mnohí ľudia sú posadnutí myšlienkou, že mikróby sú doslova všade, skrývajú sa na každom povrchu a odtiaľ si nájdu cestu do našich tiel. Jediné východisko vidia v nadmernom umývaní a upratovaní. Nie je to však dobrý nápad. Okrem skutočnosti, že príliš čisté prostredie spomaľuje imunitný systém, existuje možnosť, že tým vytvárame priestor na vznik kmeňov infekcií, ktoré sú rezistentné voči antimikrobiálnym látkam. A to komplikuje liečbu chorôb, na ktoré predtým lieky spoľahlivo účinkovali. Priveľa umývania môže narušiť prirodzený ochranný plášť tela, ktorý nás chráni pred škodlivými baktériami a plesňami. Musíme sa umývať, ale mali by sme sa zamerať iba na páchnuce oblasti a zvyšok tela nechať „oddychovať".

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
22.3. 2019 13:00
Diskusia