Bolesť pri lumbagu, ako sa zablokovanie krížov nazýva tiež, vzniká, lebo nesprávne fungujúce svaly nezastavili extrémny pohyb kĺbov v správny čas. Seknutie je skrátka obranný reflex, ktorý má chrbticu ochrániť pred ďalším poškodením. Výnimočne bývajú na vine nádory, zápalové reumatické ochorenia alebo metastázy v oblasti driekovej chrbtice. Až za deväťdesiatimi percentami lumbaga sú však funkčné poruchy. Odrazu sa naruší činnosť medzi statickými svalmi, ktoré sa starajú o sed, státie aj ľah, a dynamickými svalmi, ktoré zodpovedajú za akýkoľvek pohyb.

Najväčším vinníkom je sedavý spôsob života. Tým si veľmi škodíme, lebo si neúmerne preťažujeme statické svaly. Nechuť hýbať sa zasa môže za to, že nám ochabujú dynamické svaly, ktoré potom správne nevykonávajú svoju prácu. Ak to medzi nimi nefunguje, vznikne svalová nerovnováha a stačí, že človek zdvihne ťažký predmet, a už sa nevystrie.

Chirurgický zákrok nelieči.
Zdroj: Shutterstock
Chirurgický zákrok nelieči
Zdravotná poisťovňa hradí prvých desať rehabilitácií, pri ktorých sa má pacient špeciálne cviky naučiť, a potom je už na ňom, aby sa o seba staral. Ak je nutný chirurgický zákrok, jeho cieľom je uvoľniť nervové korene, odstrániť dráždenie a tak zbaviť pacienta aj bolesti. Dnes sa pri tom využíva najmä mikrochirurgická technika. Vďaka tomu ani kožný rez nemusí byť väčší než tri centimetre. Takto sa dá odstrániť časť chrupavky platničky, ktorá sa ocitla v chrbticovom kanáli. Chirurgický zákrok však nelieči a ani nemôže zastaviť proces starnutia chrbtice, rieši iba jeho následky. Recidíva sa týka asi siedmich percent pacientov. Jediný spôsob, ako so svojou chrbticou žiť v zhode, je naučiť sa ju chrániť a správne používať.

Obranný reflex

Keď svaly okolo chrbtice nefungujú správne, zle to vplýva aj na kĺby medzi stavcami, ktoré umožňujú pohyb chrbtice. Každý kĺb má daný iba istý rozsah pohyblivosti, ktorú strážia okolité svaly. Bolesť pri lumbagu vzniká, lebo nesprávne fungujúce svaly nezastavili extrémny pohyb kĺbov včas. Zdravé svalstvo by ho stoplo, skôr než by ste si stihli ublížiť. Seknutie je jednoducho obranný reflex, ktorý chrbticu chráni pred ďalším poškodením.

Keby sa svaly nestiahli a časti kĺbu nezablokovali, mohli by ste si poškodiť nervy a cievy, ktoré sa tam nachádzajú. Tento stav sa však môže skomplikovať herniou medzistavcovej platničky. Ak ide o ľahší prípad bez poškodenia platničky, chorému pomocou špeciálnych manévrov uvoľníme stuhnuté svaly, a až keď to nepomôže, dostáva lieky na uvoľnenie svalstva, infúzie a obstreky. Liečbu sa obvykle doplní masážami, elektroliečbou či vodoliečbou.

Pokračovanie na ďalšej strane...