Zdá sa, že evolúcia to pochopila správne a počas leta nám aspoň pridá trochu mozgovej kapacity.

Výskum trval 15 rokov a odhalil nárast šedej kôry

O mozgu sa toho vie stále dosť málo na to, aby sme ho mohli považovať za dokonale preskúmaný. Každý z nás si teda na krku nosí jednu malú záhadu. Akademický magazín PLoS ONE však nedávno publikoval výsledky 15 rokov trvajúcej štúdie, ktorá bola venovaná skúmaniu mozgu a ročných období. Viac ako tritisíc ľudí chodilo niekoľkokrát do roka na magnetickú rezonanciu do výskumného centra v Hartfordskej nemocnici. Výsledky samotných vedcov prekvapili. Počas ročných období sa mení veľkosť nášho mozgu.

Počas leta priberáme

Od januára do augusta sa objem šedej hmoty zníži a naopak od augusta do decembra šedú mozgovú hmotu priberáme. Skúmanie vplyvu ročných období na človeka je v neustálom procese. Tentoraz si vedci posvietili na mozog a zistili, že sa mení vzhľadom na ročné obdobia. Nemôže za to však len zmena tlaku, ale podpisuje sa na tom aj teplota a zmenený podiel svetla.

Prečo nám mozog rastie?

Odpoveď na túto otázku veda zatiaľ nedáva. No každý chlap, ktorý počas leta potrebuje intenzívne analyzovať vyššiu porciu ženských kriviek, má svoje zdôvodnenie, prečo je to tak. Jednoducho potrebujeme navýšiť výkon. Aj veda potvrdzuje, že zmeny v mozgu súvisia so zmenou tlaku. Nie toho v nohaviciach, ale atmosférického. Pri vyššom sa mení tlak v cievach a prúdenie krvi. A viac prekrvenia znamená aj nárast tkaniva. O tom nám dáva príroda dôkaz každé ráno po zobudení.

Zároveň so zväčšovaním mozgovej kapacity si však vedci všimli súvislosť so zmenou ročných období a bolesťami hlavy. Pri vyššom tlaku skutočne stúpa počet ľudí, ktorých boli hlava a stúpa aj predaj tabletiek proti bolesti hlavy. Pri mozgu teda tiež platí známa veta Arnolda Schwarzeneggera: „No pain, no gain“. Bez bolesti niet rastu.