Muchy môžu zvracať
Muchy sa živia nasávaním potravy cez ústa. Ak pristanú na niečom tuhom, tvar úst im jednoducho nedovolí sa nakŕmiť, a tak si musia pomôcť. Vyzvracajú vám na jedlo vlastné sliny, ktorými si potravu navlhčia a môžu ju skonzumovať. Ich sliny však obsahujú zvyšky všetkého, čo predtým zjedli: zhnitého mäsa i výkalov.

Kladú vajíčka
Všetky zvyšky jedla, ktoré si odložíte s tým, že ich neskôr zjete, sa môžu stať dokonalým hniezdom pre vajíčka múch. Aj keď ste presvedčený, že niektoré potraviny sa vonku nemôžu pokaziť, radšej ich niečím prikryte. Zabránite nielen tomu, že sa vám ich mucha „oslintá“, ale nestanú sa ani rodiskom jej potomstva.

Krídla a nohy
Už vieme, že muchy majú v telách plno bacilov. Lenže najväčšie množstvo mikróbov prenášajú na nohách a krídlach. Podľa výskumu Technologickej univerzity v Nanjangu zanecháva mucha pri kráčaní za sebou doslova čiaru zo škodlivých mikroorganizmov. To znamená, že všetko, čoho sa mucha dotkne, je pre človeka potenciálne nebezpečné.

Prenášajú vyše 60 chorôb
Mucha domáca je prenášačom najmenej 65 chorôb, ktorými sa môže nakaziť aj človek. Dyzentéria, cholera či lepra rozhodne nie sú príjemným spestrením ľudského života, aj keď v našich zemepisných šírkach sa našťastie nevyskytujú. S postupnou zmenou klímy sa však môžu dostať aj ku nám, čo bude znamenať sprísnenie hygienických opatrení.

Mucha teda rozhodne nie je neškodným hmyzom a ľahostajnosťou si môžete privodiť zdravotné problémy.