MENU
Menu
Citrónová voda.

Zdravie Citrónová voda: Obyčajné klamstvo, alebo ozajstný zázrak?

Akonáhle začnete uvažovať o ozdravení svojho životného štýlu, odniekiaľ na vás vyskočí pitie citrónovej vody. Tento tip je nehynúcim trendom, ktorý sa na výslní drží už nejaký ten čas a vyzerá to, že nemieni ustúpiť. Tak ako to je - oplatí sa alebo nie?

Stačí krátke surfovanie internetom a nájdete dva rôzne názory. Niekto citrónovú vodu odporúča všetkými desiatimi, niekto od nej odhovára. Všetko je však na vás a ako sa vraví, pokiaľ dodržíte bežnú mieru, netreba sa báť žiadnych extrémov. To znamená, že síce vaše zdravie alebo chudnutie zázračne neposkočí, ale telu ani neuškodíte.

Základom je voda
Čo je na celej vode s citrónom najdôležitejšie, to je voda ako taká. Jej prínos je pre telo zásadný, a tak je zvyk začínať deň vypitím pohára - či už v ňom čosi je alebo nie - absolútne nenahraditeľný. Okrem podpory potrebných funkcií v organizme je tiež dôležitá pre imunitu, metabolizmus, zlepšuje chudnutie, produktivitu, psychický stav, telesnú energiu i krásu. Výpočet pozitív zlepšenia pitného režimu je neúrekom, preto dostáva záväzok pitia citrónovej vody zelenú. Aspoň do seba človek dostane nejakú vodu navyše.

Čo dodáva citrón?
Pridanie spomínaného citrusu do pohára s vodou však - na sklamanie mnohých - nie je až takým zázrakom, ako sa môže zdať. Napriek tomu ide o bonus, ktorú so sebou prináša nasledovné. Bežná vytlačená porcia do dvoch deci je polovica plodu, čo predstavuje približne 30 percent odporúčanej dennej dávny vitamínu C, množstvo antioxidantov v podobe flavonoidov, malé percento draslíka a kyseliny listovej a veľmi nízke množstvo sacharidov, čo je pri snahe o zdravé telo výhodou. Nedá sa však očakávať, že pektín, teda nerozpustná vláknina, ktorej má celý citrón len dve percentá sa dostane aj do vody a urobí zázraky. Veru neurobí, lebo porcia je malá a navyše výrazne zriedená vodou.

Citrón a vnútorné pH
K citrónovej vode sa navyše neustále priraďujú reči o prekysľovaní organizmu, čomu má práve tento nápoj zabraňovať. Viacerí odborníci sa však zhodli, že ide len o "babské" rady a žiadne overené štúdie tento efekt nepotvrdili. Citrón - necitrón, telo si vnútorné pH reguluje bez ohľadu na to, čo si do vody prilejete alebo zjete. Netreba zabúdať ani na to, že pocit prekysleného žalúdka má čo dočinenia so spôsobom konzumovania jedál, so stresom i negatívnymi emóciami. Preto je v tomto prípade dôležitý celkový prístup, nielen jedna zmena v jedálničku či pitnom režime.

Čistí a ozdraví, ale...
Počuli ste aj o detoxikácii organizmu a boji proti chorobám vďaka citrónovej vode? Sčasti je to pravda, z tej väčšej nie. Znova je to všetko o vode a dostatočnom pitnom režime, čo človeka čistí a núti na močenie. Tento účinok majú  dokonca aj potraviny s vyšším obsahom draslíka. Proti chorobám sa takisto bojuje zlepšeným pitím a žiaľ, hoci by to bolo krásne, konzumovanie citróna v tele nezabije rakovinové bunky, ako sa niekde môžete dočítať. Navyše aj v počiatkoch nachladnutia je lepší nejaký teplý nápoj ako "zázračná" citrónová voda. Síce dodá Céčko, no môže telo zbytočne ochladiť.

Ak vám v tomto momente napadlo, že citrónová voda sa predsa dá piť aj teplá, je to, samozrejme, pravda. Niekto ju dokonca odporúča len v takejto podobe, aby boli posilnené jej "ozdravujúce" účinky. Je však jedno, či si vodu zohrejete alebo nie, výsledok je podobný. Palec hore dostávate hlavne za to, že do seba lejete skutočný zázrak - vodu. Citrón je len malým bonusom navyše.