Nedávno som bola s deväťročnou dcérou na preventívnej prehliadke. Všetko v norme, drží sa tabuliek, len málo pije. Pediatrička mi prezradila, že nedostatočný pitný režim je pomerne rozšírený problém. Cez leto sa stretáva s prípadmi, keď kolabujú deti rôzneho veku, pretože ich organizmus bojuje s nedostatkom tekutín. Piť zabúdajú nielen deti, ale aj seniori. „Moja takmer 80-ročná babička Ružena minule odpadla,“ spomínala mi nedávno známa, ktorá si myslela, že čiperná babička sa poberie na druhý svet. Prišla záchranka. Babička sa ešte nechystala umierať. Len sa ukázalo, že zatiaľ nevypila ani pohár vody. Keď ju zdravotník upozornil na to, že treba piť viac, stará pani sa ohradila „nepriestrelným“ argumentom: „Veď ja pijem! Ráno som mala zalievanú kávu! A na obed ďalšiu!“ Tvrdila to o štvrtej popoludní. Nečudo, že ju zmohol prvý teplejší deň.
- Pitný režim u detí
Na detský organizmus všeobecný výpočet neplatí. Urológ Roman Sokol odporúča pridŕžať sa týchto výpočtov:
- dojča: 120 – 150 mililitrov tekutín na kilogram hmotnosti
- dieťa do 6 rokov: 100 – 125 mililitrov tekutín na kilogram hmotnosti
- dieťa do 12 rokov: 70 – 100 mililitrov tekutín na kilogram hmotnosti
- staršie deti a mládež: 40 – 60 mililitrov tekutín na kilogram hmotnosti
Dva litre?
Pravdepodobne ste sa stretli s informáciou, že zdravý dospelý človek by mal vypiť denne minimálne dva litre tekutín. Urológ Roman Sokol z urologickej ambulancie v Trenčíne vysvetľuje, že toto odporúčanie nie je univerzálne: „Za normálnych okolností potrebuje dospelý človek na správnu funkciu organizmu denne prijať 35 až 40 mililitrov tekutín na kilogram hmotnosti.“ Dodáva, že toto odporúčanie platí len bez výskytu mimoriadnych okolností. To znamená bez nadmernej fyzickej námahy, pri teplote vzduchu okolo 20 °C a vlhkosti vzduchu na úrovni 60 až 80 percent.
Podľa jeho slov je správny pitný režim dôležitý pre plnú výkonnosť organizmu, telesných aj duševných funkcií. Babička Ružena ani po nepríjemnej príhode nezačala piť viac. Tvrdí, že nie je smädná. „U starších ľudí je však nutné myslieť aj na zvýšený výskyt ochorení, ktoré vyžadujú individuálnu skladbu stravy a pitný režim. Ide hlavne o kardiovaskulárne, metabolické a obličkové ochorenia a s nimi súvisiace užívanie liekov. Tie môžu ovplyvňovať napríklad vylučovanie vody z organizmu,“ zdôrazňuje špecialista. Vekom môže byť pocit smädu potlačený, čo jednoznačne nepomáha zlepšiť zdravotný stav. „U seniorov sa môžeme stretnúť aj s vedomým znižovaním príjmu tekutín, napríklad len preto, aby nemuseli často chodiť na toaletu,“ objasňuje urológ ďalšiu z častých príčin nedostatočného pitného režimu.
Pokračovanie na ďalšej strane...