Znie to príliš jednoducho na to, aby to bola pravda? To, že žuvanie žuvačky má potenciál pri zhadzovaní hmotnosti, však podľa Zdravia najnovšie naznačila nedávna štúdia.

V štúdii vedcov Marion Hetherington a Martina Regana si účastníci vložili žuvačku do úst každú hodinu aspoň 15 minút. Čo z toho vyplynulo?

Ako vysvetľujú výskumníci, žutie žuvačky predstavuje takzvanú orosenzorickú stimuláciu. Tá môže byť dôležitým faktorom prispievajúcim k nasýteniu. „Poskytovanie orosenzorickej stimulácie s malým množstvom kalórií môže uspokojiť chuť do jedla a pomôcť potlačiť chuť na vysokoenergetické občerstvenie," píšu v abstrakte.

V štúdii testovali hypotézu, že žuvanie sladených žuvačiek zníži subjektívnu chuť do jedla a následný príjem občerstvenia u „mierne zdržanlivých stravníkov".

Tí prišli do laboratória štyrikrát na štandardný obed. Bezprostredne po tomto jedle účastníci hodnotili hlad, chuť do jedla a chuť na sladké a slané každú hodinu, kým sa po troch hodinách nevrátili do laboratória na občerstvenie. V jednej skupine počas tohto trojhodinového obdobia účastníci žuli žuvačku aspoň 15 minút v hodinových intervaloch a v druhej skupine nežuli, opisujú vedci.

Pri dvoch príležitostiach im ponúkli slanú maškrtu a pri dvoch príležitostiach sladkú. Ako to dopadlo?

O desať percent menej

Ako píšu Hetherington s Reganom, žutie žuvačky znížilo hmotnosť skonzumovaného občerstvenia o desať percent. Celkovo žutie žuvačky počas najmenej 45 minút významne potlačilo hodnotený hlad, chuť do jedla a chuť na občerstvenie a podporilo pocit sýtosti.

Aj niektoré ďalšie štúdie naznačujú, že žuvanie žuvačky pred jedlom môže znížiť pocit hladu a príjem kalórií, no iné významný vplyv na chudnutie nezistili.

Nevýhody žuvačiek

Žuvačky však samozrejme majú aj nevýhody. Ak sa používajú často, môžu u citlivejších jedincov vyvolať hnačku alebo miernu nevoľnosť. Z tohto hľadiska nie sú žuvačky prospešné napríklad pre ľudí s dráždivým črevom. Pochopiteľne nadmerné žutie žuvačiek s vysokým obsahom cukru neprospeje zdraviu chrupu a dokonca môžu škodiť aj kĺbom.

Myslite na to, že žutie žuvačky nemôže nahradiť vyváženú stravu a dostatok pohybu. Žuvačka však môže pomôcť najmä emocionálnym jedákom s nutkaním čosi stále obsesívne konzumovať.