MENU
Menu
Two women wearing flu masks during the flu epidemic which followed the First World War.   (Photo by Keystone/Getty Images)

Zdravie Choroby, ktoré vyhladzujú celé živočíšne druhy

Divoké zvieratá žijú bezstarostný život. Keď práve nespia alebo sa nekŕmia tak lovia alebo ich prenasledujú. Okrem pytliactva a straty biotopov sa však nad ich hlavami sťahujú oveľa väčšie hrozby - choroby. Niektoré ochorenia dokážu hromadne vyhladiť dokonca celé populácie zvierat.

Choroby, ktoré vyhladzujú celé živočíšne druhy
Ebola

Hemoragickú horúčku objavili v roku 1976 v Kongu. Za vznik smrtiacej choroby, ktorá sa prenáša z človeka na človeka prostredníctvom telesných tekutín, môžu netopiere a iné zvieratá. Počiatočné príznaky sa podobajú na chrípku a zahŕňajú horúčku a bolesť v krku. Neskôr nastúpia zlovestnejšie príznaky: vonkajšie a vnútorné krvácanie, zlyhanie obličiek a pečene a smrť. Choroba sa šíri nielen medzi ľuďmi, ale aj medzi veľkými opicami. Za štyridsať rokov ebola vyhubila takmer jednu tretinu svetových druhov primátov, takže im hrozí vyhynutie. V dôsledku početných epidémii v posledných rokoch prestali existovať celé populácie goríl.

Psinka
Majitelia psov už o nej určite počuli. Psinka je závažné vírusové ochorenie bez účinného lieku. Ide o neuveriteľne nákazlivé ochorenie, ktoré sa šíri vzduchom alebo dotykom a prejavuje sa vysokou horúčkou. Infikovaní psi majú začervenané oči, sú unavení, prítomný je kašeľ a zvracanie. Ako choroba postupuje nervovým systémom, dochádza k záchvatom a paralýze. Napriek svojmu názvu sa psinka nezameriava výlučne na psi. Podľahli jej aj divé šelmy, vrátane veľkých mačiek, vlkov a líšok.

Choroby, ktoré vyhladzujú celé živočíšne druhy
PBFD

Vírus PBFD (Psittacine beak and feather disease) napáda rôzne druhy papagájov, kakadu, ary a hrdličky. Okrem spoločenských vtákov ohrozuje tropické druhy vtákov, ktoré šíria choroby do susedných lokalít. Ide o strašnú chorobu. Mláďatá prežijú málokedy, ale ak sa tak stane, vírus sa môže skrývať medzi perím a šíri sa ďalej ako požiar. Priamy kontakt, inhalácia, znečistené plochy, perie môžu viesť k devastujúcim následkom. Napadnutie vírusom ťažko prehliadnete. Spôsobuje nezvratné poškodenie peria, pĺznutie, skrútené zobáky, lézie a chudnutie.

Sarkoptový svrab
Chorobu spôsobujú roztoče, ktoré sa zavŕtajú do kože, čo spôsobuje intenzívne svrbenie a vypadávanie vlasov. Oblasť často infikujú aj baktérie. Ak sa svrab nelieči spôsobuje chudnutie, poškodenie orgánov a smrť. Choroba sa šíri priamym kontaktom s infikovanými telami živých a mŕtvych zvierat. Môže sa nachádzať i v nore, v ktorej žili infikované zvieratá. Líšky s touto chorobu majú ložiská holej popraskanej a šupinatej kože. Choroba sa vyskytuje aj u vombata, rysa, vlka a ďalších zvierat. Sarkoptový svrab môže ohroziť menšiu populáciu voľne žijúcich živočíchov ako sa to stalo napríklad na dánskom ostrove Bornholm, kde vyhladil celú populáciu líšok.

Ohrozené parazity
Keď sa povie ohrozený druh, ľudia len zriedka myslia na samotné parazity. Majú ďaleko od roztomilých zvieratiek a najhoršie zo všetkého je, že sú nositeľmi smrtiacich ochorení alebo aspoň väčšina z nich. Avšak málokto si uvedomuje, že nie všetky druhy parazitov sú škodlivé. Napríklad mláďatá lastúrničiara strakatého zomreli, keď boli infikované menším počtom parazitov. Vedci sa preto domnievajú, že určitá úroveň infikovania v skutočnosti pomáha budovať imunitu.

Králičí mor
V Austrálii vyčíňa dlhé roky iný typ epidémie - králičí mor. Králiky sa dokážu rýchlo rozmnožovať, svojou pažravosťou ničia flóru a narúšajú prirodzený ekosystém kontinentu, čo ohrozuje i faunu. Od roku 1920 sa ich počet zvýšil na rekordných desať miliárd. V snahe znížiť ich populáciu použili domorodci oheň, jed i najdlhší plot na svete, ale jediným účinným sa ukázal vírus králičieho moru (RHDV). Zlikvidoval už 60 percent populácie, čo je dobrá správa, lebo sa obnovila pôvodná vegetácia a do oblastí sa začali vracať klokany a myši, vrátane ohrozených hlodavcov.
DISKUSIA
7.4. 2017 15:00
Diskusia