MENU
Menu

Zdravie Choroba ako z hororu: 11-ročné dievča potí krv

Možno si ešte spomeniete na slová prísneho telocvikára, ktorý vám vravel, že budete na hodine potiť krv. 11-ročnému dievčaťu z Vietnamu sa to však naozaj deje. Trpí hematohydrózou, ojedinelým ochorením, ktoré naozaj spôsobuje, že človek potí krv.

Choroba ako z hororu: 11-ročné dievča potí krv
Pacientku lekári označujú len písmenom N, aby ochránili jej súkromie. Potiť krv začala približne pred štyrmi mesiacmi. Spúšťačom bol podľa rodičov stres, ktorý ich dcéru trápil pred koncom školského roka. Pri prejave prvých symptómov najprv vec brali na ľahkú váhu, napokon sa ale stav dievčaťa zhoršil a museli ju vziať k lekárovi. V najhorších chvíľach potilo krv až štyrikrát denne a trpelo silnými bolesťami hlavy.

Púšťanie žilou: Liečebná praktika, ktorá vás mohla zabiť

Doktor jej najprv diagnostikoval len kožnú infekciu a predpísal niekoľko druhov liekov. Tie však pacientke vôbec nepomohli. Rodičia napokon dcéru k špecialistovi, ktorý sa zaoberá výskumom lepry a kožných chorôb. Ten určil jasnú diagnózu: hematohydróza. Ide o také ojedinelé ochorenie, že mnohí lekári ani neveria v jeho existenciu. Prípady ľudí, ktorí ním trpeli, sa však vyskytujú už v starovekých spisoch. Dodnes však o ňom veľa nevieme.

Nevidia pohyb, počujú farby, nepoznajú tváre: Ľudia s najčudnejšími poruchami

Odborníci tvrdia, že spúšťačom je extrémny stres či vypätá situácie spojené s ohrozením života. Vtedy veľmi jemné cievy, takzvané kapiláry, praskajú a krv preniká potnými žľazami na povrch tela.

Choroba ako z hororu: 11-ročné dievča potí krv
Problém je, že s nedostatkom informácií o hematohydróze je spojený aj fakt, že nevieme, ako ju liečiť. Testy ukázali, že orgány má dievča v poriadku a nevedia, ako mu pomôcť. Rodičom odporučili, aby dievča nevystavovali stresovým situáciám a pokúsili sa ho na pár týždňov uvoľniť zo školy. Ak totiž potenie krvi neprestane samé od seba, nie je v silách doktorov mu zabrániť. Aspoň zatiaľ.

Autor: Noel
Foto: Vietgiaitri.com

DISKUSIA
16.9. 2018 0:00
Diskusia