Žabky sú trendovou obuvou, prevažne vyrobené z gumy alebo peny, a kvalitnejšie majú anatomickú stielku z korku alebo kože s lepším ukotvením päty. Uchytené sú len tenkým remienkom pri palci a na oboch stranách chodidla v tvare „V“. Hýria všetkými možnými farbami a vzormi, a teda vyberať si máte z čoho. Sú univerzálne, hodia sa k šortkám, legínam, rifliam, sukni aj šatám. V lete ich nosíte všade, kde je to len možné a za každého počasia. Ale opatrne s nimi, nie všetky terény a miesta sú prispôsobené na ich každodenné nosenie.

Nohám škodia

Chôdza v nich je pre vás pohodlná, ale chodidlo je namáhané a časom aj deformované. Lekármi sú kritizované za to, že škodia zdraviu nôh. Aj štúdie ukazujú, že táto obuv zvyšuje pravdepodobnosť zranení členku, prstov nôh a bolesti päty v dôsledku nadmerného zaťaženia chodidla a svalov pri chôdzi.

Určite sa vám stáva, hlavne po dlhšej chôdzi, že vás žabky otlačia a spôsobia pľuzgiere a odreniny, ktoré vám môžu začať krvácať. Tento „mikroúraz“ sa dá ľahko vyriešiť prelepením poraneného miesta náplasťou. Ale pri dlhodobom nosení vám hrozia aj ďalšie a omnoho závažnejšie problémy.

Ak cítite bolesť nôh, chrbtice alebo svalov, kŕče, začínate sa hrbiť, mali by ste zvážiť nosenie žabiek alebo obmedziť ich na minimum. Ich nosením si spôsobujete aj ploché nohy, vybočenia palcov - haluxy, deformácie prstov a v konečnom dôsledku aj artritídu. A teraz v lete sa vám v nich potí noha, tak je veľká pravdepodobnosť na vznik plesňových ochorení.

Žabky majú tenkú netvarovanú podrážku a žiadnu ochranu prstov. Neposkytujú žiadnu oporu klenby, odpruženie päty ani tlmenie nárazov. Nohy v žabkách nemáte dostatočne upevnené, kĺžu, sú labilné, a preto vám môže hroziť aj úraz. Sú dobré len na krátku prechádzku do mesta alebo na kúpalisko a pláž.

Kde sú žabky vhodné a kde zase nie, sa dozviete na ďalšej strane ►►►