MENU
Menu

Zdravie Chirurgia v minulosti: Žena opísala, ako jej zobrali prsník bez anestézy

Pred vynájdením anestézie išli pacienti „pod nôž" s oveľa väčším strachom než dnes. Zákrok, ktorý im mal pomôcť, mohol pokojne aj ukončiť ich životy. Chirurgovia na tlmenie bolesti používali ópium a alkohol, ale zväčša to nestačilo. Ak mal človek šťastie, upadol počas operácie do bezvedomia, málokto totiž zniesol obrovskú bolesť. Spisovateľka Frances Burneyová nám zanechala presný opis toho, ako zákrok vyzeral. Sama ho totiž podstúpila.

Chirurgia v minulosti: Žena opísala, ako jej zobrali prsník bez anestézy
Frances Burneyová žila v 18. storočí v Anglicku a musela podstúpiť mazektómiu, teda chirurgické odstránenie prsníka, v ktorom mala nádor. Neskôr na zákrok spomínala nielen detailne, ale aj s neuveriteľným pokojom. Jej slová sa však čítajú veľmi ťažko, aj chlap pri nich cíti bolesť, ktorú musela dotyčná podstúpiť.

Fascinujúce fakty o chirurgii: Pacienti sa občas prebudia počas zákroku

Písal sa rok 1806 a takmer 60-ročná Frances žila tou dobou v Paríži. Jedného dňa začala v pravom prsníku cítiť bolesť a časom sa tak stupňovala, že už nemohla zdvihnúť ruku. Lekári jej diagnostikovali rakovinu prsníka a odporučili mazektómiu. Spisovateľka ju celé mesiace odkladala, ale napokon sa bolesť tak vystupňovala, až Frances nevidela in možnosť než ísť na operáciu. Dátum zákroku stanovil chirurg na 30. september 1811. Frances čakala s napätím a úzkosťou. O tretej poobede ju konečne privítal lekár a dal jej vypiť nápoj na upokojenie nervov. Ľahla si na posteľ do stredu miestnosti, pod ňu dali staré prestieradlá. Bolo jasné, že sa poriadne ušpinia.

„Začala som sa silno triasť. Nebála som sa ani tak bolesti, skôr ma desila chladná príprava mužov, ktorí si chystali nástroje a išli ma rezať," zapísala si Frances.

Návod na operáciu starý 3600 rokov: Egypťania vedeli o tele prekvapivo veľa

Hlavný chirurg položil pacientke cez tvár vreckovku. „Bola však priesvitná a videla som cez ňu všetko. Okolo mňa stálo sedem mužov a zdravotná sestra. Nechcela som, aby ma držali, a keď som zbadala záblesk ocele, zavrela som oči."

Potom sa jej skalpel zaboril do tela. „Začala som revať a kričala som celý čas, zvuk prerušovali len nádychy. Čudujem sa, že ten krik mi dodnes neznie v ušiach, bola to obrovská agónia. Keď chirurg vytvoril zárez, vybral skalpel a bolesť na chvíľu poľavila. Ale potom začal rezať z iného smeru. Mäso sa nechcelo podvoliť, lekár tlačil stále silnejšie a muži mu asistovali, ako len mohli. Na chvíľu som omdlela, ale čoskoro ma bolesť zasa prebrala. Cítila som, ako mi skalpel občas zatlačí na prsnú kosť."

FOTO: Chirurgia v 19. storočí: Ilustrácie, z ktorých sa vám obráti žalúdok

Po dvadsiatich minútach bol chirurg hotový a zašil ranu. „Zdvihli ma a uložili na poriadnu posteľ. Bola som absolútne vyčerpaná, nevládala som sa ani pohnúť, ruky mi bezvládne viseli. Tvár som mala podľa sestry absolútne bezfarebnú. Zazrela som aj lekára, bledého a postriekaného krvou, s vydeseným výrazom."

Frances trvalo niekoľko mesiacov, než sa zotavila. Dnes už nevieme zistiť, či bol nádor v prsníku zhubný, a či jej zákrok zachránil život. Isté však je, že po operácii žila ešte 29 rokov a už nepociťovala bolesti.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
13.10. 2019 15:00
Diskusia