Jeden americký vedec teraz tvrdí, že vynašiel metódu, ako sa ponoriť do ríše snov už do šesťdesiatich sekúnd - a bez pomoci tabletiek na spanie či nezvyklého osvetlenia.

Ide o dýchaciu techniku 4-7-8, ktorá by mala fungovať ako "upokojujúci prostriedok pre nervový systém" pomáhajúci znížiť napätie v tele, píše britský denník Daily Mail.

Metódu propaguje Dr. Andrew Weil: "Je to úplne jednoduché, nezaberá to veľa času, netreba na to žiadne vybavenie a môžete to robiť kdekoľvek."

Na začiatok treba vydýchnuť vzduch ústami. Potom sa so zavretými ústami nadýchneme nosom a v duchu počítame do štyri. Hneď nato zadržíme dych na sedem sekúnd a nakoniec pomaly a hlasno všetko vydýchneme ústami na osem sekúnd. Potom sa opäť nadýchneme a zopakujeme celý postup trikrát. Jazyk je pritom v tej istej pozícii, keď sa jeho špička dotýka podnebia nad hornými zubami.

Metóda vychádza z indického dychového cvičenia pránájáma, čo vlastne v preklade znamená ovládanie dychu. Dr. Weil tvrdí, že trikom 4-7-8 sa lepšie naplnia pľúca kyslíkom a tento extra kyslík môže mať potom relaxačný účinok na parasympatický nervový systém, ktorý sa stará o pokoj, oddych a šetrenie sa.

Dr. Weil odporúča precvičovať túto techniku dvakrát za deň počas ôsmich týždňov, kým si ju neosvojíte tak, že ste potom schopní zaspať do jedinej minúty.