Chrúmanie ľadu

Vám sa to možno zdá čudné, ale je kopa ľudí, ktorí to robia pravidelne. Kocka ľadu je pre ne lákadlom, ktoré v ústach chrúmu ako bežné jedlo, no skôr či neskôr príde "odplata". Žutie ľadu poškodzuje sklovinu, môže spôsobiť prasknutie až odštiepenie zuba, pričom poškodenie je nezvratné. V závislosti od závažnosti stavu je nutná výplň, korunka alebo dôjde k strate zuba.

Tlačenie kefkou

Čistenie zubov je jedným z najdôležitejších spôsobov, ako udržať ústa zdravé, ale príliš agresívne čistenie môže spôsobiť poškodenie zubov aj ďasien. Môžete si takto opotrebovať ochrannú vrstvu - sklovinu, čo následne vedie k zvýšeniu citlivosti a bolesti. Príliš silné čistenie zubov môže tiež spôsobiť ústup ďasien alebo ich odsunutie od zubov. Odkryjú sa tým korene zubov, ktoré môžu spôsobiť citlivosť a zvýšiť riziko infekcie.

Škrípanie zubami

Bežný zlozvyk, ale veľmi nebezpečný. Opotrebúva chrup a zvyšuje riziko vzniku dutín a lámania. Často ľudia ani nevedia, že v noci zubami škrípu, no stav chrupu to prezradí, takisto aj bolesti čeľuste. Na zníženie poškodenia možno nosiť chránič vkladajúci sa do úst.

Obhrýzanie nechtov

Hryzenie nechtov hyzdí nielen prsty, ale dokáže štiepiť a lámať i zuby. Tieto úlomky je síce možné fixovať u stomatológa, ale naozaj chcete platiť desiatky až stovky eur za opravy, ktorým bolo možné predísť?

Pitie bez slamky

Pitie niektorých nápojov bez slamky môže spôsobiť poškodenie zubov. Ide o sladké nápoje ako sóda, limonáda alebo športové nápoje s prídavkom cukru, vysoko sýtené alebo kyslé nápoje, ako je pomarančový džús alebo citrónová voda, víno a káva, ktoré farbia zuby. Práve použitie slamky môže znížiť škodu spôsobenú konzumáciou týchto nápojov, pretože tekutinu smeruje do zadnej časti úst a ďalej od zubov.

Zuby ako nástroj

Chrup nám príde ako prvá pomoc pri otváraní rôznych vrecúšok, prerezávaní šnúrok či plastových spojov. Aj týmto spôsobom však dochádza k štiepeniu a oslabovaniu chrupu, v tých najhorších prípadoch až k zlomeniu. Určite lepšie pomôcť si nožnicami alebo iným nástrojom, ktorý je na to určený.

Fajčenie

Fajčenie nie je škodlivé iba pre celkové zdravie, ale aj pre zuby. Ľudia, ktorí fajčia, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku bakteriálneho povlaku, ktorý spôsobuje ochorenie ďasien. Fajčenie tiež znižuje tok krvi do ďasien, čo zhoršuje schopnosť hojenia v ústach.