MENU
Menu

Zdravie Chceli oživiť mŕtvych: Šialení vedci a experimenty, z ktorých mrazí

V roku 1818 vydala 20-ročná Mary Shelleyová svoj prvý román. Frankenstein rozpráva príbeh o šialenom vedcovi, ktorý oživil mŕtvolu a stvoril monštrum. Anglickú spisovateľku a zakladateľku žánru sci fi literatúry pri písaní určite inšpirovali pokusy Galvaniho či Aldiniho, ktorí verili, že pomocou elektrického prúdu dokážu mŕtveho človeka oživiť.

Chceli oživiť mŕtvych: Šialení vedci a experimenty, z ktorých mrazí
Začalo sa to žabkami
Oživenie mŕtvych pomocou elektrickej energie zaujímalo mnohých vedcov. Už v roku 1780 sa touto myšlienkou zaoberal taliansky vedec Luigi Galvani. Počas pokusov na žabách si totiž všimol, že žabie stehienka na plechovej podložke so zapnutým elektrickým prístrojom sa po priložení kovového noža na nerv samovoľne mykajú.

Zombie huba vie ovládať mravce. Aby sa množila, obeť musí kruto zomrieť

Žabia noha sebou trhla akoby chcela odísť. Galvani predpokladal, že mŕtve svaly obsahujú životne dôležitú tekutinu, ktorú nazval „živočíšnou elektrickou energiou". Nazdával sa, že elektrický kontakt „zobudil" kvapalinu, ktorá ostala v žabích nožičkách. Galvani tak dospel k mylnému záveru, že vo svaloch nám koluje živočíšna elektrina, ktorú elektrickým prúdom môžeme aktivovať.

Chceli oživiť mŕtvych: Šialení vedci a experimenty, z ktorých mrazí
Oživeného zločinca znovu popravili
Okrem oživovacích pokusov na zvieratách priťahovali pozornosť vedcov pokusy na ľudských mŕtvolách. Ich priekopníkom bol známy taliansky fyzik Giovani Aldini zvaný „Elektrikár". Najhororovejší zážitok pripravil pre auditórium v roku 1803, keď sa snažil priviesť k životu práve popraveného dvojnásobného vraha Georgea Forstera.

7 dôvodov, prečo zombie nemôžu existovať

Do konečníka mu pustil prúd, takže mŕtvy muž začal vypúšťať plyny a kopal a šklbal nohami. Medzi ústami a uchom mŕtveho vytvoril elektrický oblúk, na základe čoho mŕtvola dokonca otvorila ľavé oko, klepala mu čeľusť a škrípali zuby. Ľudia, ktorí boli svedkami unikátneho pokusu, verili, že zločinec naozaj ožil, preto ho pre istotu dali ešte raz popraviť.

Chceli oživiť mŕtvych: Šialení vedci a experimenty, z ktorých mrazí
Oživenie na počkanie
Andrew Ure bol škótsky lekár, ktorý sa „preslávil" experimentmi, ktoré vykonával na vrahovi menom Matthew Clydesdale. Po mužovej poprave tvrdil, že stimuláciou nervov dokáže obnoviť život v prípade dusenia, topenia alebo obesenia. K dispozícii mal obeseného Clydesdala, na ktorom chcel svoju teóriu potvrdiť. A podľa mnohých divákov sa tak aj stalo. Pri prvom experimente Ure urobil skalpelom rez do zátylku mŕtvoly a odstránil jeden stavec. Rovnaký zárez urobil v oblasti ľavého boku a päty.

Zombíci existujú. Minimálne vo svete zvierat

Do miesta zárezov umiestnil dve tyče pripojené na batériu, ktorú zapol. Telo sa začalo divoko zmietať, ľudia desivo kričali. Vďaka tyči v päte a elektrine noha vystrelila takou rýchlosťou, že zvalila jeho asistenta. Pri ďalšom pokuse Ure docielil, aby sa mŕtvole dvíhala a klesala hruď akoby dýchala. Následne urobil rez na čele mŕtvoly, zapojil tyč na batériu a mŕtvola „predviedla" rôzne výrazy tváre ako zlobu, des, zúfalstvo, znechutenie, či úsmev. Pokusy prestal realizovať až po žiadosti cirkvi, aby vo svojom laboratóriu viac nevzýval diabla.

DISKUSIA
23.1. 2018 20:00
Diskusia