MENU
Menu

Zdravie Brutálne fakty o obchode s orgánmi: V nelegálnom biznise sa točia stovky miliónov

Všetci sme počuli príbehy ľudí, ktorí idú na rande v cudzom meste a potom sa prebudia vo vani plnej ľadu s veľkou jazvou na mieste, kde mali obličku. Tieto príbehy sú však vymyslené a ani zďaleka nedokážu zachytiť skutočnú hrôzu obchodovania s orgánmi. Nelegálna transplantácia je všadeprítomná, lukratívna a bezohľadnejšia, než si myslíte. Obchodníkov s ľuďmi len zriedka postavia pred súd. Okrem toho, tento nelegálny obchod môže byť často jedinou možnosťou pre ťažko chorých ľudí, ktorí by bez transplantácie zomreli.

Brutálne fakty o obchode s orgánmi: V nelegálnom biznise sa točia stovky miliónov
Nelegálnych je až desať percent transplantácií orgánov
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že každý rok na celom svete vykonajú viac ako 100-tisíc transplantácií. Potrebovali by sme však desaťkrát viac orgánov na uspokojenie globálnych potrieb. Samozrejme, keď ponuka nepokrýva dopyt, ľudia hľadajú nelegálne možnosti. WHO odhaduje, že päť až desať percent transplantácií orgánov vykonaných na svete je nezákonných. Z nich tri štvrtiny predstavuje najvyhľadávanejší orgán - obličky.

Zmrzačil sa kvôli iPhonu: Aby si ho kúpil, predal obličku

Čistý zisk
Na čiernom trhu sú ľudia ochotní zaplatiť vyššiu cenu napriek zvýšenému riziku. Väčšina z nich by totiž bez nového orgánu zomrela. Priekupníci preto získajú od zúfalých pacientov obrovské sumy peňazí, vďaka čomu dosahuje celosvetový čierny trh s orgánmi zisk vo výške 600 miliónov až 1,2 miliardy eur ročne. Ľudia, od ktorých orgány pochádzajú, sú väčšinou z chudobných častí filipínskeho hlavného mesta Manila. Odmena za ich orgán však málokedy presiahne päťtisíc eur. Predajcovia naopak účtujú kupujúcim z bohatších krajín ako USA a Japonsko až 200-tisíc eur za jeden orgán.

Keď nefungujú, je zle. Viete o orgánoch, ktoré takmer každý človek ignoruje?

Ceny orgánov
Nie všetky orgány stoja rovnako. Ich cena závisí od toho, nakoľko je orgán náchylný na zlyhanie, ako ľahko ho možno odstrániť a transplantovať a či ľudia prežijú darovanie. V prevažnej väčšine ide o transplantáciu obličiek. Tento orgán sa totiž môže ľahko poškodiť vplyvom zlého životného štýlu, ale tiež preto, že ich možno ľahko získať, lebo ľudia dokážu plnohodnotne žiť aj s jednou obličkou. Cena obličky sa pohybuje okolo 200-tisíc eur. Pečeň má podobnú cenu, pretože stačí darovať len jej časť a u darcu aj príjemcu sa orgán obnoví do ôsmich týždňov. Kosti a väzy stoja spravidla päťtisíc eur, nová rohovka okolo 20-tisíc. Najdrahšími orgánmi sú pľúca a srdce, ktoré môžu stáť od 300-tisíc do 500-tisíc.

Chudoba ich dohnala k zúfalstvu. Predať museli aj obličky

Odoberanie orgánov ako súčasť vojnových zločinov
Obchodníci s orgánmi sa zameriavajú na najchudobnejších a najzraniteľnejších ľudí v spoločnosti z dvoch jasných dôvodov. Práve oni sú ochotní podieľať sa na predaji svojich orgánoch za menej peňazí a existuje menšia pravdepodobnosť, že priekupníkov polícia vypátra. Ešte lepší biznis predstavujú trpiaci ľudia vo vojnových zónach alebo utečenci, ktorí sú ochotní predať svoje orgány za minimum peňazí. Napríklad v roku 2015 polícia našla na pláži v Egypte telá deviatich somálskych utečencov. Polícia sa pôvodne domnievala, že sa utopili v mori, no na telách našli rezné rany a pri pitve zistili, že im chýbajú niektoré orgány. Iným príkladom je Kosovská oslobodzovacia armáda, ktorú obvinili z masového odberu orgánov od srbských zajatcov po skončení vojny v Kosove.

Koľko stojí ľudské telo? Pozrite si infografiku

Iránsky model
Ako spôsob boja proti nelegálnemu obchodovaniu s orgánmi mnohí odborníci obhajujú iránsky model. Pred 30 rokmi v krajine prudko stúpol počet ľudí s ochoreniami obličiek. Vláda preto začala platiť príbuzným za darovanie orgánu a vykonanie operácie v zahraničí. Program bol úspešný, úmrtia klesali, no náklady rástli. Preto Irán založil vlastnú službu pre darcovstvo orgánov s centrami po celej krajine. Prijali legislatívu, ktorá umožnila nespriazneným ľuďom darovať orgán. V priebehu roka sa darcovstvo zdvojnásobilo. Jedným z najzaujímavejších výsledkov programu je skutočnosť, že medzi príjemcami a darcami nie sú veľké demografické rozdiely - bohatí darujú a prijímajú rovnako ako chudobní. Ďalším zaujímavým faktom je, že orgány darované po úmrtí osoby predstavujú iba desať percent z celkového počtu, kým v USA je to až 60 percent.

DISKUSIA
26.7. 2019 15:00
Diskusia