MENU
Menu

Zdravie Brutálne epidémie, o ktorých ste nepočuli

Ľudské dejiny sú plné chorôb a neustáleho boja vedcov a lekárov s ich pôvodcami. Niektoré choroby sa podarilo takmer úplne vykynožiť, ale stále existujú také, na ktoré do dnešného dňa nepoznáme liek. Niekedy sa už zdá, že sme blízko a nová technológia prinesie úspech, no patogény zmutujú, prispôsobia sa doterajším liekom a vynaložená námaha je zbytočná.

Brutálne epidémie, o ktorých ste nepočuli
Mor zo Švédska
Najstarší doložený prípad nákazy morom pochádza zo západného Švédska. Vedci tu totiž objavili baktériu spôsobujúcu mor v zuboch ženy pochovanej v hrobke pred takmer päťtisíc rokmi. Hoci v nej ležali telá 78 ľudí, baktériu moru našli len u dvoch. Nález prezrádza, že mor sa objavil na konci doby kamennej a môže niesť zodpovednosť za prvú pandemickú chorobu v histórii ľudstva a prudký pokles počtu obyvateľstva, pred viac ako päťtisíc rokmi.

FOTO: Chrípka, ktorá zabila desiatky miliónov ľudí: ako sa to mohlo stať?

Týfus v Aténach
Kontaktu s morom sa nevyhli ani staroveké Atény. Aspoň donedávna si to mysleli aj vedci. V rokoch 430 až 427 pred Kristom epidémia neznámej choroby prudko zasiahla Atény počas Peloponézskej vojny. Epidémii, ktorá pripravila o život tretinu obyvateľov, podľahol aj charizmatický vodca Periklés. Historici a lekári majú k dispozícii pomerne presný popis choroby, pretože na ňu ochorel i samotný historik Thukydides a keď sa uzdravil, zanechal podrobné svedectvo o chorobe, jej priebehu a príznakoch. Odpovede priniesol objav masových hrobov z doby „aténskeho moru" na cintoríne. Vedci izolovali DNA zo zubnej drene obetí a zistili, že Aténčanov zabila Salmonella enterica typhi, pôvodca týfusu.

Choroby, ktoré vyhladzujú celé živočíšne druhy

Kiahne prinesené do Ameriky
Domorodí Indiáni doplatili na príchod Európanov v mnohých ohľadoch. Jedným z nich sú choroby, ktoré domorodci dovtedy nepoznali. Napríklad kiahne sa prvýkrát dostali na Floridu a do Virgínie ešte v roku 1519, pričom vyhubili takmer všetko miestne obyvateľstvo. Domorodci nedisponovali žiadnou imunitou voči vírusom z Európy, a preto osýpky, mor či kiahne znamenali pre nich istú smrť. Kiahne ako najničivejšie ochorenie v dejinách ľudstva sa rozšírili aj do strednej a južnej Ameriky a značne zdecimovali Aztécku ríšu. Len za sto rokov zničili až 90 percent aztéckej populácie.

Moderný mor v Číne
Takzvaný moderný mor vypukol v Číne v roku 1860, pričom svojimi dôsledkami prekonal množstvo iných epidémií na celom svete. O štyri roky neskôr zasiahol i Hongkong. Pandemický mor zabil vyše desať miliónov ľudí a rozšíril sa ďalej do Indie. Ak vás zaujímajú príčiny rozsiahlej epidémie, vedci jednoznačne určili, že pôvodcami moru boli blchy, ktoré cudzopasili na potkanoch a do sveta sa dostali na palubách lodí v rámci námorného výmenného obchodu.

Detská obrna v USA
Poliomyelitída alebo detská obrna je infekčná choroba, ktorú spôsobuje poliovírus. U nezaočkovaného jedinca napadne predné rohy miechy, ktoré kontrolujú pohyb svalov, a to môže viesť k trvalému ochrnutiu až smrti. Ide pravdepodobne o veľmi starú chorobu, no zvýšenú pozornosť vyvolala až koncom 19. storočia, keď epidémia zasiahla Škandináviu a USA. V čase prvej svetovej vojny zúrila detská obrna v USA, kedy na ňu ochorelo 27-tisíc ľudí, z nich vyše šesťtisíc, najmä detí, zomrelo. Ostatní ostali trvalo ochrnutí a zvyšok života strávili v korzetoch. Prominentnou obeťou detskej obrny bol napríklad americký prezident USA Delano Roosevelt, ktorý na ňu ochorel v roku 1921 a zostal po celý život odkázaný na invalidný vozík. V roku 1952 postihla USA epidémia s priam katastrofálnymi rozmermi, išlo o takmer 58-tisíc prípadov infekcie. Boj proti chorobe sa, našťastie, podarilo vyhrať v roku 1954, keď americký virológ Jonas Salk objavil účinnú očkovaciu látku.

Smrteľné choroby, ktoré hlásia comeback

HIV z Konžskej demokratickej republiky
Vírus HIV, ktorý sa prenáša krvou, pohlavným stykom a pri pôrode z matky na dieťa, je zatiaľ poslednou masívnou epidémiou, ktorá zasiahla planétu Zem. Nedávny výskum potvrdil, že pri šírení HIV zohralo dôležitú úlohu hlavné mesto Konžskej demokratickej republiky - Kinshasa už v roku 1920. Práve v tejto oblasti žili šimpanzy nakazené mutovaným kmeňom SIV. Vedci pri výskume zistili, že vírus sa na človeka nepreniesol pri pohlavnom styku s nakazeným primátom. S najväčšou pravdepodobnosťou sa do tela človeka dostal pri spracovaní mäsa nakazenej opice, keď sa porezal a do rany prenikla krv infikovaná SIV a ten zmutoval na HIV. Vzhľadom na čas šírenia vedci odhadujú, že k tomu došlo v rozpätí rokov 1900 až 1920. Po tom, ako v roku 1920 vírus zakotvil v Kinshase, vďaka prostitútkam rýchlo expandoval do celého sveta. Vedcom túto hypotézu potvrdilo zistenie, že najstaršia vzorka HIV-1 pochádza z krvi muža odobratej v roku 1959, ktorý žil práve v tomto meste. Do dnešného dňa si vírus vyžiadal smrť viac ako 70 miliónov ľudí.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
1.1. 2019 20:00
Diskusia