Zápal stredného ucha sa často spája s ochoreniami horných dýchacích ciest. Môže ísť napríklad o nachladnutie, chrípku alebo angínu. „Nastáva vtedy, ak sa do oblasti za ušným bubienkom dostane spravidla vírusová a niekedy aj bakteriálna infekcia. Najčastejšie sa s ním stretávajú detskí lekári,“ vysvetľuje viceprezidentka Slovenskej spoločnosti pre všeobecné lekárstvo Michaela Gašpar Macháčová. „U dospelých sa vyskytuje zriedkavejšie, u nás v ambulancii ide približne o päť prípadov ročne, ale zápal stredného ucha nie je raritou ani v dospelosti.“ Pre toto ochorenie je typická bolesť ucha, ktorá sa podľa odborníčky ešte zvýrazní zatlačením na tragus, teda drobný výbežok pred uchom.

Riziko vzniku zápalu stredného ucha u malých detí zvyšuje aj príliš časté používanie cumlíka. Ustavičné cmúľanie mení tlak v ušiach a navyše sa zvyšuje riziko prenosu vírusov či baktérií.
Riziko vzniku zápalu stredného ucha u malých detí zvyšuje aj príliš časté používanie cumlíka. Ustavičné cmúľanie mení tlak v ušiach a navyše sa zvyšuje riziko prenosu vírusov či baktérií.
Zdroj: Shutterstock

Deti vie potrápiť

„U dospelých patrí k ďalším príznakom teplota, bolesť hlavy, nedoslýchavosť postihnutého ucha, pocit zaľahnutia v ušiach. Objaviť sa môže i výtok,“ približuje lekárka. „V prípade detí je priebeh oveľa búrlivejší. Bolesť je silná, dieťa si nemôže na postihnuté uško ľahnúť, je plačlivé, často odmieta jesť a piť.“ V dospelosti sa objavujú skôr zápaly zvukovodu. Zápal sa vtedy nachádza pred ušným bubienkom a v tomto prípade niekedy postačí len lokálna liečba. Ťažkosti sa však neoplatí podceňovať, dvojnásobne to platí u detí. Určite vyhľadajte odborníka, lebo neliečený alebo nedoliečený zápal stredného ucha sa môže skončiť aj vážnymi problémami. „Môže dôjsť k pretrhnutiu ušného bubienka, zápalu kostí za uchom, ale i k obrne lícneho nervu, zápalu mozgových blán. Dokonca i trvalej strate sluchu,“ upozorňuje doktorka Michaela Gašpar Macháčová.

Pokračovanie na ďalšej strane...