Jeseň a zima, keď na nás útočia rôzne bacily, každý rok preveria stav obranyschopnosti nášho organizmu. Posledné roky, keď celý svet bojuje s pandémiou choroby covid-19, sa všetci ešte viac snažíme mať imunitu v čo najlepšej kondícii. Potravinové prostriedky na jej posilnenie tak kupujeme ostošesť. Pritom si môžeme vystačiť s tým, čo máme väčšinou bežne doma. Zdanlivo obyčajná zelenina nám môže pomôcť viac ako tabletky a navyše zodpovedá trendu posledných rokov: je regionálna a sezónna, bez éčok, farbív a akýchkoľvek pridaných látok.

Ako sa dostať zo začarovaného kruhu

„V jesennom čase prichádza reč na chren, cibuľu a cesnak. Pomáhajú ako prevencia respiračných chorôb. Fungujú však aj v začiatkoch problémov, ak už nastanú,“ hovorí bylinkárka a autorka webu www.bylinkovyraj.net Ing. Michaela Maťhová a pripomína, že nie nadarmo sa nazývajú prírodnými antibiotikami a antivirotikami. Silu prírodnej medicíny vyskúšala sama na sebe. Dlhé roky mala často nádchu a upchaté dutiny, aj jej malé dieťa bývalo často choré.

Prírodná medicína pomohla MICHAELE MAŤHOVEJ zbaviť sa častej nádchy a zápalov dutín, ktorými trpela dlhé roky.
Prírodná medicína pomohla MICHAELE MAŤHOVEJ zbaviť sa častej nádchy a zápalov dutín, ktorými trpela dlhé roky.
Zdroj: ARCHÍV MICHAELY MAŤHOVEJ

„Aj keď som vyskúšala rôzne medikamenty, ktoré poznáme z televíznych reklám, ani dcére nepomáhali. Ak pomohli, tak krátkodobo a problémy boli čoskoro späť. Nádcha sa jej vždy nekonečne vliekla a neraz prešla do zápalu stredoušia. Boli sme obe často na antibiotikách a ochorenie sa nám neustále vracalo. V jednej chvíli som už neverila, že sa to niekedy skončí. Začarovaný kruh,“ rozpráva, ako sa k bylinkám dostala. O ich pestovaní toho vedela veľa vďaka absolvovaniu odboru záhradnícke inžinierstvo na Mendelovej univerzite, ale ich zdravotné účinky a spracovanie si musela naštudovať.

„Začala som vyrábať prvé bylinkové produkty na problémy, ktoré nás trápili, v podobe sirupov, mastí, tinktúr, čajov a takisto som bylinky pestované a hlavne tie divorastúce začala zaraďovať do nášho jedálnička,“ opisuje s tým, že po čase jej protivné zápaly dutín úplne vymizli a jej dve deti sú dnes viditeľne zdravšie. Pre ľudí, ktorých trápia podobné problémy, spísala všetky svoje rady do e-knihy Zbavte sa zápalu dutín raz a navždy. Na jej webe nájdete množstvo ďalších rád a iné e-knihy o prírodnej ceste k silnejšej imunite.

Pokračovanie na ďalšej strane...